Bratislava 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Verejnosť si logicky kladie otázku, prečo sa vyvoláva taký rozruch kvôli jednému súkromnému resocializačnému zariadeniu, Čistému dňu. Sú témy, ktoré by nemali byť predmetom politického súboja, ale kvôli opozícii sa tak stalo, myslí si poslanec vládneho Smeru-SD Erik Tomáš

Na snímke poslanec Erik Tomáš (SMER-SD)

“Opozícia chcela cynickým a niekedy aj vulgárnym spôsobom zneužiť túto tému proti vláde. Táto téma nemá víťazov, len porazených. Bohužiaľ tými, ktorých to zasiahlo najviac, sú deti,” vyhlásil v rozprave počas mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k návrhu na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Vyzval pritom všetkých politikov, aby dali od témy ruky preč. “Téma potrebuje pokoj, nechajme, aby si príslušné orgány dokončili svoju prácu,” doplnil.

Podľa vlastných slov chápal rozhodnutie Richtera ponechať zariadeniu Čistý deň akreditáciu. Obvinenia opozície podľa Tomáša neboli doteraz podložené faktami. Orgány činné v trestnom konaní však naďalej preverujú všetky podozrenia a trestné oznámenia.

“Chcem vyhlásiť, že ak by sa preukázalo, že čo i len jednému dieťaťu bolo ublížené, právo tohto dieťaťa bude pre mňa nadovšetko a budem tvrdo požadovať vyvodenie zodpovednosti. Rovnako však, ak orgány činné v trestnom konaní nepotvrdia, že sa niečo stalo, od vás by som očakával, že sa celej tamojšej komunite ospravedlníte,” odkázal opozičnej poslankyni Natálii Blahovej (SaS), ktorá kauzu od začiatku medializuje.

Richter podľa Tomáša patrí k najúspešnejším ministrom práce v histórii Slovenska, ak nie je vôbec najúspešnejší. Potvrdzujú to výsledky ako stúpajúca zamestnanosť a klesajúca nezamestnanosť, či rôzne opatrenia na podporu rodín. “Nenechaj sa odradiť a pokračuj vo funkcii ministra aj naďalej,” podporil Richtera.

Znechutenie z toho, čo opozícia robí okolo prípadu Čistý deň, vyjadril aj jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha. “Oni potrebujú konšpirovať, vytvárať rôzne ilúzie, kto koho kryje a ako máme všetci nejaké záväzky v nejakom Čistom dni,” konštatoval v rozprave.

Blahovej vyčítal, že je posadnutá týmto prípadom a robí si cez to politickú reklamu. “Mňa desí to, že niekto zneužíva bezbranné, drogovo závislé deti na to, aby si robil politickú kampaň. To je naozaj na vracanie,” vyhlásil koaličný poslanec.

Kým opozícia túto tému podľa neho “škaredo zneužíva”, a to emotívne a bez dôkazov, vláda chce podozrenia racionálne preverovať, zapojiť do toho políciu, súdy a odborníkov. “Pokiaľ bude pravda preukázaná, že Čistý deň robil zlé veci, budem prvý, takisto ako kolega Tomáš, ako minister Richter volať po tom, aby boli spravodlivo potrestaní. Ale nemôžete to robiť bez reálneho, spravodlivého procesu,” dodal Blaha.