Bratislava 27. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
V utorok sme priniesli informáciu o nových nezhodách v tábore liberálov, keď počas predvolebnej diskusie k prezidentským voľbám sa Zuzana Čaputová ohradila voči opätovnému vymenovaniu Ľubomíra Galka z SaS na ministerský post. Galko k tomu dodal, že ho prekvapili najmä otázky kontroverznej redaktorky Tódovej, ktorá poukázala na odpočúvanie novinárov z čias Galkovho vedenia rezortu obrany (viac v článku). Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš v tejto súvislosti hovorí o “facke”, ktorú utŕžil Galko od Čaputovej.

Na snímke poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD)

“Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová pôsobí ako krehká žena, ale facka, ktorú uštedrila v diskusii Denníka N exministrovi obrany Galkovi, musela dotyčného pána zabolieť. Na otázku, či by vymenovala vládu, v ktorej by bol Ľubomír Galko, počas ktorého pôsobenia na ministerstve obrany odpočúvali novinárov, odpovedala: “Apelovala by som na to, aby vo vláde boli ľudia, s ktorými nie sú spájané pochybnosti. V tomto prípade sú pochybnosti veľké ”. Inými slovami, Galko už ministrom nebude,” komentoval Tomáš, ktorý sa s Galkom už viac ako rok sporí v otázke odpočúvacej kauzy.
Tomáš dodal, že nepochybuje o tom, že podobne by postupoval aj Maroš Šefčovič. “Túto tému vnímam citlivo aj preto, lebo v spomínanom období chceli nelegálne odpočúvať aj mňa ako hovorcu vtedy opozičnej strany. V inom statuse som vyslovil nádej, že človek, akým je Ľubomír Galko, už nikdy nebude vo významnej verejnej funkcii. Som rád, že sa to začína napĺňať,” dodal poslanec vládnej strany.
 

 
Poslanec Erik Tomáš tiež začiatkom marca pripomenul, o čo išlo v spomínanej kauze odpočúvania VOS.
Generálna prokuratúra na prelome februára a marca tohto roku obnovila vyšetrovanie podozrení, že Ľubomír Galko je zodpovedný za nelegálne odpočúvanie vojenskou tajnou službou v období keď bol ministrom obrany.
“Len pripomeniem, že piati agenti vojenského obranného spravodajstva čelia obžalobe z toho, že na základe falošných dôvodov odpočúvali novinárov, zamestnancov ministerstva obrany, či radových občanov.”
Dôvodom malo byť podľa poslanca Smeru aj monitorovanie názorov na stranu SaS. “Samotného Ľubomíra Galka vtedajšia premiérka Iveta Radičová síce okamžite zbavila funkcie, ale trestnoprávnej zodpovednosti sa doteraz úspešne vyhýba,” napísal Tomáš.
“Aj vďaka tomu, že jeho bývali agenti zatiaľ držia jazyk za zubami. Prokuratúra však opäť preveruje výpoveď bývalého podpredsedu SaS a exministra hospodárstva Juraja Miškova, podľa ktorého mal Galko jemu i ďalším kolegom priamo v straníckej centrále ukazovať zoznam odpočúvaných osôb.“ (viac v článku).
 
Príspevok Tomáš: Facka Čaputovej musela Galka zabolieť zobrazený najskôr Hlavné správy.