Bratislava 11. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD) na sociálnej sieti Facebook upozornil, že opozičný návrh SaS o verejnej voľbe ústavný sudcov porušuje základy demokracie. Požiadavku liberálov prirovnal k hlbokej totalite

Na snímke poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena sudcov Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031.
O zmene pravidiel voľby hovorí aj Programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská.
Aktuálne k voľbe ústavných sudcov pár zmien liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS). Hlavnou požiadavkou je však zmena zo súčasnej tajnej voľby poslancov na verejnú (viac v článku).
Koaličný poslanec Erik Tomáš reagoval na požiadavku SaS na sociálnej sieti. Upozornil, že ide o porušenie demokratických princípov.
“SaS opäť oprášila svoj nápad s verejnou voľbou, ktorý nemá nič spoločné s demokratickými princípmi,” píše v úvode.
“Viacerí z vás sa ešte pamätajú na ústavne viackrát pokrivenú voľbu generálneho prokurátora počas Radičovej vlády. Vtedy sa vládni poslanci počas tajnej voľby vzájomne kontrolovali a fotili si hlasovacie lístky,” pripomína z minulosti.
“Toto trápne divadlo vyvrcholilo tým, že SaS presadila do zákona aj možnosť verejnej voľby. No a práve táto strana, ktorá vraj “chráni osobné slobody” žiada verejnú voľbu aj pri ústavných sudcoch,” dodáva.

“Pritom tajná voľba ako jeden z výdobytkov nežnej revolúcie zaručuje jednotlivcovi aby sa slobodne rozhodol. O to viac ak ide o citlivé personálne otázky,” prizvukuje.

Svoje stanovisko vysvetľuje na príklade: “aby ste lepšie pochopili tu zvrátenosť, ktorú žiada SaS, je to to isté ako keby sme pri blížiacich sa prezidentských voľbách zrušili plenty a každý občan nahlas oznámil volebnej komisii koho volil. Som fakt zvedavý ako sa s touto hanebnou iniciatívou vysporiadajú aj tzv. “skutoční demokrati” v radoch liberálov akými sú páni Dostál, či Osuský ….”

Na záver kriticky dodáva: “nechápem na základe akých vlastných odborných, či morálnych kvalít dospela naša “úžasná” opozícia k tomu, že dobrých ústavných sudcov vie vybrať len ona a nikto iný. Teda ani demokraticky zvolená parlamentná väčšina, ani prezident, ktorý má posledné slovo.”
 


 
Príspevok Tomáš: “Demokrati” zo SaS ako za hlbokej totality žiadajú verejnú voľbu zobrazený najskôr Hlavné správy.