Praha 5. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Informácie obsiahnuté v pracovnej verzii auditu Európskej komisie (EK) o konflikte záujmov premiéra Babiša môže viesť k trestnému stíhaniu ministerských úradníkov. Tento názor vyslovil analytik Transparency International (TI) v rozhovore pre Právo. Jeho slová pobúrili hovorcu českého prezidenta Jiřího Ovčáčeka, ktorý vyhlásenie TI považuje za vyhrážku

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Podľa analytika TI Milana Eibla z pracovnej verzie auditu EK, ktorá na konci minulého týždňa unikla do médií, vyplýva, že úradníci si dostatočne neoverili údaje, ktoré im poskytoval Agrofert v žiadostiach o stámiliónové dotácie. Ďalej potom nebrali do úvahy informácie, ktorých následkom mohlo byť odmietnutie žiadosti o dotácie.

“Zo strany úradníkov a hodnotiteľov existujú v návrhu auditu indície, že dochádzalo k rokovaniam, ktoré môžu napĺňať skutkovú podstatu trestného činu marenia úlohy úradnej osoby z nedbanlivosti, v niektorých prípadoch dokonca trestného činu zneužitia právomoci úradnej osoby,” uviedol analytik.

Trestný postih môže hroziť aj zamestnancom Agrofertu, ak sa preukáže, že z ich strany dochádzalo k zamlčovaniu dôležitých skutočností pre prideľovanie únijných peňazí, a to najmä toho, že Babiš podľa auditu holding naďalej kontroluje.

Na toto vyhlásenie v utorok ráno reagoval Jiří Ovčáček na svojom Facebooku. Podľa neho sa TI vyhráža ministerským úradníkom.

“Zo zahraničia platená politická neziskovka Transparency International sa už dokonca vyhráža českým štátnym úradníkom trestným postihom. To už prekročilo všetky medze!” Napísal Ovčáček.

Nie je to prvýkrát, čo sa Ovčáček vyjadruje ku kauze Babišovho konfliktu záujmov. Po zverejnení pracovnej verzie auditu v médiách uviedol, že je to pravdepodobne načasované k utorkovej demonštrácii iniciatívy Milión chvíľok pre demokraciu, ktorá požaduje demisiu premiéra. Samotných organizátorov potom obvinil zo šírenia nenávisti.

V hre je pol miliardy

Ak sa preukáže Babišov konflikt záujmov, Českej republike bude hroziť, že by musela do rozpočtu EÚ vrátiť približne 450 miliónov korún, ktoré Agrofert čerpal. Babiš po zverejnení auditu vyhlásil, že Česko dotácie vracať nebude. Šéf ODS Peter Fiala v pondelok vyzval Babiša a požiadal Snemovňu o dôveru vláde.

Pracovnú verziu auditu EK teraz analyzuje prokurátor pôsobiaci pod vedením Lenky Bradáčovej. Za dva až tri týždne žalobcovia na základe svojej analýzy rozhodnú, ako budú v dotačnej kauze ďalej postupovať.

“Zo strany príjemcu dotácie sú v audite uvedené informácie, ktoré naznačujú, že mohlo dôjsť k dotačnému podvodu alebo trestnému činu poškodenia finančných záujmov Európskej únie,” uviedol k analýze Eibl.

Generálny prokurátor Pavel Zeman informácie obsiahnuté v pracovnej verzii auditu už označil za závažné. Pre prípadné vyšetrenie kauzy bude nutné okrem preštudovania textu EK získať informácie o procese podávania a prijímanie žiadostí o dotácie vrátane dokumentov, na ktorých sú podpisy príslušných úradníkov a zamestnancov Agrofertu. Po zverejnení pracovnej verzie návrhu zatiaľ nebolo podané žiadne trestné oznámenie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj