Burgas 19. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Potápači zo skupiny Maritime Archeology Project Group preskúmali starovekú loď, ktorá sa potopila pred 2 400 rokmi v Čiernom mori. Uvádza sa, že vrak lode sa nachádza v hĺbke viac ako dvetisíc metrov a leží zhruba 80 kilometrov od bulharského mesta Burgas

Záber z videa

Podľa denníka Epoch Times bola táto antická loď objavená anglobulharskou expedíciou, a to vlani v októbri. So svojím výskumom však mohli archeológovia MAP začať až tento rok v lete.

Kvôli veľkej hĺbke, ktorá starodávnu loď zachránila pred vyrabovaním lovcami pokladov, museli archeológovia použiť dva robotické komplexy. Vzhľadom na zvýšenú slanosť vody a nízky obsah kyslíka kostra a trup lode pomerne dobre zachované. Dĺžka plavidla je 23 metrov. Kormidlo, veslárske lavice, a tiež obsah nákladového priestoru boli tiež zachované.

Podľa profesora Johna Adamsa sa objavená loď podobá plavidlu, ktoré je vyobrazené na orgovánovej váhe z roku 480 pred naším letopočtom. Na nej je Odysseus priviazaný ku stožiaru svojej lode, aby sa nemohol vrhnúť do vody kvôli ničivému spevu morských sirén.

Výskum lode zmení naše chápanie stavby lodí a moreplavby v starovekom svete, poznamenal profesor.

Uvádza sa, že sa archeológom MAP zatiaľ nepodarilo preskúmať náklad lode, ale očakáva sa, že aj v budúcnosti budú pokračovať v prieskume daného objektu.

[embedded content]

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj