Praha 15. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Európska komisia v stredu informovala o tom, že je Česká republika jedinou krajinou na svete, ktorej sa podarilo zbaviť afrického moru ošípaných. Na pokoj je však zatiaľ príliš skoro – táto choroba totiž sužuje ostatné štáty EÚ. Ako Sputniku prezradili v Štátnej veterinárnej správe, stále tu existuje riziko opätovného zavlečenia choroby

Ilustračné foto

Po takmer dvoch rokoch boja je Česko oficiálne považované za krajinu, v ktorej sa nevyskytuje africký mor ošípaných (AMP).
Česko sa navyše stalo zatiaľ vôbec prvou krajinou na svete, ktorá sa
dokázala na svojom území tejto choroby zbaviť. Sputnik diskutoval so Štátnou veterinárnou správou o tom, ako sa českí vedci dokázali s tou chorobou vysporiadať.
Petr Majer, zástupca tlačového hovorcu oddelenia pre vonkajšiu komunikáciu, uviedol, že Slovenská republika postupovala pri boji proti ochoreniu v súlade s platnou európskou legislatívou.
Zdôraznil však, že v určitú chvíľu toho ČR robila viac a postupovala inak, než odporúčala . Teda, že nie je potrebné niečo robiť a stačí iba strieľať diviaky. Ako sa ukázalo, postup bol správny a priniesol ČR z medzinárodného hľadiska ojedinelý úspech, dodal Majer.
Zástupca tlačového hovorcu sa tiež pozastavil nad krokmi, ktoré boli realizované v rámci boja proti šíreniu tejto choroby. Podľa neho sa totiž jednalo o celú kombináciu mimoriadnych veterinárnych opatrení, ktoré postupne reagovali na priebežne zhodnotenú situáciu nákazy.
Všetky kroky boli priebežne konzultované s ostatnými zainteresovanými stranami (poľovníkmi, miestnymi samosprávami, akademikmi, asanačnými podnikmi), nemožno nespomenúť spoluprácu s hasičmi či políciou,” uviedol.
“Postupne bolo Štátnej veterinárnej správou vydaných takmer 40 mimoriadnych veterinárnych opatrení. Pomocou pachových a elektrických ohradníkov bola napríklad vymedzená tzv. vysoko riziková oblasť. Neskôr bol za prísnych podmienok s ohľadom na biologickú bezpečnosť postupne povoľovaný lov a odchyt diviakov. K motivácii lovcov k intenzívnemu výlovu a vyhľadávania uhynutých kusov bolo použité vyplácanie zástrelného a nálezného,vysvetlil.
Majer tiež poukázal na to, že eradikácii nákazy pomohla aj obmedzená lokalizácia nákazy, ktorá v ČR umožnila realizáciu niekoľkých alternatívnych opatrení, ktoré v iných štátoch v podobnej situácii neboli uplatnené.
Tieto opatrenia sa ukázali ako veľmi účinné. Jedná sa napríklad o inštaláciu elektrických a pachových ohradníkov, zámerné zanechanie nezobratých polí alebo výlov diviakov policajnými ostreľovači, ako už bolo spomenuté. Ešte je potrebné zdôrazniť, že veterinárna správa všetko, čo nariadila, aj kontrolami na mieste overovala a prijímala opatrenia,vyhlásil.
Na otázku, či sa českým vedcom podarilo vyvinúť liek proti africkému moru, odpovedal zástupca Štátnej veterinárnej správy nasledovne:
Na úvod by som spresnil, že nejde o liek, ale o vakcínu na použitie v chovoch domácich, poprípade divokých prasiat. Českí vedci sami neusilujú o vývoj vakcíny, skôr sa zapájajú do medzinárodných projektov. Ak dobre vieme, nepodarilo sa to zatiaľ vedcom v žiadnej krajine. Avšak v priebehu roku 2018 české ministerstvo poľnohospodárstva iniciovalo rokovanie, aby štáty Európskej únie maximálne podporovali výskum na nájdenie účinnej vakcíny.
Štátna veterinárna správa však nevylúčila možnosť opätovného zavlečenia tejto choroby do Českej republiky. Zatiaľ je podľa vedcov stopercentne možné vylúčiť len možnosť prenosu nákazy do ČR prirodzenou cestou, a to v rámci populácie diviakov.
Tým hlavným rizikovým faktorom zostáva ľudský prvok. Ako sme opakovane uviedli, ten s najväčšou pravdepodobnosťou stál aj za zavlečením nákazy do ČR v júni 2017. Najbližšie zahraničné ohnisko sa vtedy nachádzalo viac ako 400 km od miesta ohniska na Zlínsku,povedal.
Na záver Majer prehovoril o opatreniach, ktoré treba dodržiavať, aby sa zabránilo opätovnému výskytu tohto moru na českom území.
Okrem dôsledného veterinárneho dozoru a uplatňovania pravidiel biologickej bezpečnosti chovateľmi ošípaných a lovcami je teda potrebný aj zodpovedný prístup osôb cestujúcich z oblastí s výskytom AMP vo vzťahu k výrobkom z bravčového mäsa a diviny, uzavrel celú vec.
 
Príspevok To je sila! ČR si ako jediná krajina na svete poradila so zvláštnou chorobou, ktorá trápi EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.