To, čo urobil Ján Lunter, hraničí s volebným podvodom, tvrdí analytik

Banská Bystrica 19. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Ján Lunter hneď v prvý deň po zvolení za župana BBSK vyhlásil, že chce na úrade zamestnať svojho syna Ondreja, ktorého ľudia zvolili za poslanca. Lunter chcel pôvodne svojho syna vidieť v pozícii vicežupana , no po verejnom tlaku ustúpil. Jeho syn však na úrade BBSK pôsobiť aj tak bude ako poradca. Podľa analytika Eduarda Chmelára však tento počin banskobystrického župana hraničí s volebným podvodom
Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter

Ján Lunter sa hneď po voľbách preslávil vetou “Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté.” Odpovedal tak na otázku novinárov, prečo chce na úrade BBSK zamestnať svojho syna Ondreja, keď u Kotlebu rodinkárstvo kritizoval.
“Určite chcem, aby bol pri mne. Má na to vzdelanie aj drive. Môže byť vicežupan, ale na to treba politickú vôľu celého zastupiteľstva,” povedal Ján Lunter v rozhovore pre Denník N a svoje rodinkárstvo obhajoval aj pred ďalšími novinármi:
“Chcem ho mať pri sebe a je jedno na ktorom poste. Ale skôr ho viac vidím v tej pozícii ako politika, človeka, ktorý dokáže dohodovať, zmenežovať tie debaty, ktoré nás čakajú v zastupiteľstve,” povedal Lunter.
Po týchto slovách sa však na nového úradujúceho banskobystrického župana zdvihla vlna kritiky. Po verejnom tlaku preto Lunter sčasti ustúpil, no nie úplne. Banskobystrický župan Ján Lunter uzavrel zmluvu so synom Ondrejom, na základe ktorej sa stal jeho oficiálnym poradcom.
Zákon o samospráve VÚC zakazuje, aby sa poslanec župy stal zároveň aj jej zamestnancom. Novozvolený župan preto syna na úrade nezamestnal, ale uzavrel s ním takzvanú príkaznú zmluvu, čím zákon obišiel. „Áno, je to v súlade so zákonom. Ondrej Lunter nebude mať podpisové právo, jeho úlohou bude rokovať v konkrétnych agendách a byť mojím poradcom,“ reagoval Ján Lunter na otázky portálu pluska.sk
Otec tak dáva svojmu synovi plnú moc konať za župu napríklad vo vzťahu k orgánom štátnej správy, územnej samosprávy, verejnoprávnym inštitúciám, zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti župy, právnickým osobám s majetkovou účasťou župy, právnickým osobám, ktorých zriaďovateľom je župa, podnikateľom, neziskovým organizáciám, nadáciám či občianskym združeniam.
Politickému analytikovi Eduardovi Chmelárovi sa však takéto počínanie banskobystrického župana nepozdáva. „Nie je to v poriadku ani z morálneho hľadiska. Je nešťastné, ak jedným z prvých krokov je pokračovanie v rodinkárstve,“ konštatoval Eduard Chmelár pre portál pluska.sk. Podľa Chmelárových informácií Lunter s modelom, že župu bude riadiť jeho syn, počítal už počas kampane. „Ľudia volili Jána Luntera, nie jeho syna a to, čo robia, hraničí s volebným podvodom,“ dodal analytik.
Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)