Bratislava 16. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Podpredseda Národnej rady SR a predseda poslaneckého klubu Smer-SD Martin Glváč na sociálnej sieti komentoval včerajší slávnostný akt demisie predsedu vlády Roberta Fica prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Podľa Glváča, prezident tejto udalosti nevenoval dostatočnú pozornosť a dôstojnosť

Na snímke podpredseda NR SR Martin Glváč

“Dámy a páni, to čo dnes bolo v Prezidentskom paláci? Prezident bez hymny, poďakovania, aspoň pár slov, prijal demisiu premiéra, ako keby išlo o stretnutie na trhu v Poprade!,” uviedol včera večer na Facbooku podpredseda parlamentu.

V národnej rade dnes neexistuje ústavná väčšina 90 poslancov, ktorá by sa dnes dohodla na skrátení volebného obdobia
Prezident prijať demisiu premiéra zdôvodnil nasledovne: “Slovensko je parlamentnou demokraciou. A podľa ústavy vládne ten, kto má väčšinu v národnej rade. Pán Pellegrini mi dnes priniesol podpisy 79 poslancov parlamentu, ktorí mu ako možnému premiérovi vyjadrili podporu. Žiadna iná väčšina potrebná na vládnutie v súčasnosti neexistuje,” priznal Kiska.
Kiska dodal, že pred dvoma týždňami po rokovaní s predsedom vlády o politickej kríze, ktorá paralyzovala Slovensko po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, povedal, že vidí dve riešenia. Zásadnú zmenu vlády, ktorá by opätovne požiadala o dôveru národnej rady, alebo predčasné voľby. “V národnej rade dnes neexistuje ústavná väčšina 90 poslancov, ktorá by sa dnes dohodla na skrátení volebného obdobia a vyhlásení predčasných parlamentných volieb. Rokoval som o tom s predstaviteľmi demokratických parlamentných strán,” doplnil prezident.
Doterajší premiér Rober Fico sa rozhodol abdikovať po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najskôr odstúpil z funkcie ministra kultúry Marek Maďarič, neskôr abdikáciu ohlásil aj minister vnútra Robert Kaliňák.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.