Londýn 7. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Tisícky ľudí sa v nedeľu zúčastnili na otvorení protestov, ktoré iniciatíva Extinction Rebellion počas najbližších dvoch týždňov plánuje uskutočniť v 60 mestách po celom svete, informovala agentúra DPA

Na snímke aktivisti z hnutia Extinction Rebellion

Medzinárodné protestné hnutie Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) mieni “v pokoji okupovať strediská moci a uzavrieť ich, až kým vládu nezačnú konať v súvislosti s klimatickou a ekologickou pohotovosťou”.

Otvorenie, ktoré sa uskutočnilo v okolí Mramorového oblúka (Marble Arch), malo podľa hnutia spojiť ľudí z rôznych spoločenských vrstiev. Podobné podujatie sa v tom istom čase začalo aj v Paríži.

Plánované protesty majú byť podľa hnutia najmenej päťkrát väčšie ako aprílové zhromaždenia a “ukážu, ako dokážeme rozvíjať novú kultúru, ktorá je odolnejšia a zdatnejšia”.

Protesty Extinction Rebellion proti klimatickej zmene v apríli 2019 ochromovali dopravu v britskej metropole Londýn.

Metropolitná polícia uviedla, že jej príslušníci v južnom Londýne zatkli v sobotu sedem mužov a tri ženy na základe podozrení z pokusov spôsobiť narušenie verejného poriadku.

Hnutie Extinction Rebellion oznámilo, že polícia takisto zhabala šesť vozidiel a tiež “stany, toalety a vybavenie pre zdravotne postihnuté osoby, čiže veci, vďaka ktorým by bolo hnutie Extinction Rebellion v Londýne bezpečné, čisté a prístupné pre všetkých”.

Hnutie Extinction Rebellion vzniklo pred rokom vo Veľkej Británii a je aktívne aj v ďalších európskych krajinách.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj