Kišiňov 27. marca 2018 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)
 
Bývalý rumunský prezident Traian Basescu sa v nedeľu zúčastnil na zhromaždení viac ako 10 000 ľudí v moldavskom hlavnom meste, aby podporil myšlienku znovuzjednotenia Moldavska s Rumunskom

Ilustračné foto

Územie dnešného Moldavska bolo súčasťou cárskeho Ruska v 19. storočí, známe ako Besarábia. Po prvej svetovej vojne sa pripojilo k Veľkému Rumunsku, no v roku 1940 ho získal Sovietsky zväz. Po jeho páde v roku 1991 vznikol samostatný štát Moldavsko. To je teraz je rozdelené na rumunsky hovoriacu väčšinu a na menšiu odtrhnutú oblasť medzinárodne neuznaného Podnesterska s väčšinovým ruským obyvateľstvom.
Agentúra Reuters konštatuje, že pripojenie Moldavska k Rumunsku, ktorý je členským štátom EÚ, vyzerá nepravdepodobne, ale táto otázka aspoň poukazuje na rozpoltené Moldavsko, rozhodujúce sa pre prozápadné alebo Moskvou podporované smerovanie pred novembrovými voľbami.
Na rozpoltenosť poukazuje aj to, že moldavská vláda uprednostňuje užšie vzťahy s Európskou úniou a s USA a na druhej strane proruský prezident Igor Dodon chce vstúpiť do colnej únie pod s Moskvou.
Dodon už skôr povedal, že ak jeho socialistická strana vyhrá voľby, navrhne schváliť zákon zakazujúci odborové organizácie, ktoré sú podozrivé zo snáh pripojenia krajiny k Rumunsku. Preto tiež žiadal občanov Moldavska, aby sa nezúčastnili demonštrácie za zjednotenie s Rumunskom: “Vyzývam všetkých patriotov a štátnikov, aby 25. marca nepochodovali proti odborárom. Nemali by sme im dať ďalší dôvod na demonštrácie alebo provokácie.”
Demonštrácia bola načasovaná tak, aby sa zhodovala so 100. výročím pristúpenia Moldavska k Veľkému Rumunsku. “Vyzývame poslancov moldavského a rumunského parlamentu, aby v blízkej budúcnosti hlasovali za zjednotenie,” vyhlásil bývalý rumunský prezident Traian Basescu na demonštrácii.
Demonštrácia bola pokojná, hoci polícia uviedla, že zadržala 21 ľudí, ktorí ju chceli narušiť, a našla u nich plynové aj iné masky a nože.
 
 
Príspevok Tisícky ľudí demonštrovali za pripojenie Moldavska k Rumunsku zobrazený najskôr Hlavné správy.