Berlín/Freiburg 30. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Daena M Cedillo Twitter)
 
Sedem Sýrčanov a jeden nemecký občan boli zatknutí na základe podozrenia zo znásilnenia osemnásťročnej študentky. Muž, ktorý sa ešte pred svojím zatknutím previnil aj iným spôsobom, bol v hľadáčiku polície už dlho. Celá vec vyvolala ostrú kritiku občanov voči úradom

Na snímke účastníci protestu

Po informácii o znásilnení študentky, ktoré mali údajne spáchať sýrski migranti a jeden nemecký občan, sa do ulíc univerzitného mesta Freiburg v južnom Nemecku vypravilo asi 2 000 demonštrantov. Pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AFD) zastupovalo približne 500 ľudí, ktorí protestovali proti zločinom spáchaným utečencami a proti migračnej politike kancelárky Angely Merkelovej. Po tom, čo boli podozriví zatknutí, zazneli opakované požiadavky ohľadom prísnejšie kontroly migrantov.

Na túto akciu pravicovej strany AFD reagovalo takmer 1 500 ľudí, ktorí stranu obvinili z toho, že vyvoláva nenávisť.

Ako naznačujú niektoré príspevky na Twitteri, danú demonštráciu proti AFD sprevádzalo násilie voči polícii a demonštrantom. Podľa používateľov Twitteru, ktorí mali údajne zverejniť videá z protestov, demonštranti z ľavicovej radikálnej skupiny Antifa a ďalšie osoby hádzali fľašami a kameňmi.

Strana AFD vyzvala na demonštráciu potom, čo bola zadržaná skupina ôsmich osôb podozrivých zo znásilnenia osemnásťročného dievčaťa. Sedem Sýrčanov vo veku od 19 do 29 rokov, ktorí žili v utečeneckých táboroch, bolo, rovnako ako jeden nemecký občan, zatknutých 26. októbra. Polícia v súčasnosti vyšetruje, či sa na tomto skupinovom znásilnení podieľalo viac ľudí. Podozrivé osoby mali byť údajne sledované políciou už skôr.

 
Podľa ministerstva vnútra bol na jedného z údajných páchateľov už skôr vydaný zatykač. Avšak celá vec nebola okamžite posunutá dopredu z taktických dôvodov, uviedol hovorca ministerstva vnútra.
V polovici októbra pozval mladú dievčinu v jednom z nočných klubov na drink muž, s ktorým študentka neskôr z klubu odišla. Do nápoja boli údajne primiešané drogy, a preto sa dievča nedokázalo brániť. Následne bola napadnutá niekoľkými ďalšími páchateľmi, ktorí sa na nej striedali. Dôkazy DNA spájajú obeť minimálne s jedným z podozrivých.
Jedná sa o jeden z posledných incidentov v sérii násilných činov, ktoré zasiahli juhozápadné univerzitné mesto od roku 2016. Už predtým tu bol umlátený muž stredného veku skupinou mladíkov, bežkyňa bola znásilnená a potom zabitá vodičom kamiónu a v neďalekom meste Staufen objavili skupinu pedofilov.
 
Príspevok Tisíce ľudí protestovali v Nemecku po tom, čo migranti skupinovo znásilnili 18-ročné dievča zobrazený najskôr Hlavné správy.