Belehrad 16. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: SITA/AP- Darko Vojinovic)
 
Tisíce ľudí vyšli v sobotu v chladnom počasí do ulíc srbského hlavného mesta Belehrad, aby vyjadrili nespokojnosť so spôsobom vládnutia prezidenta Aleksandara Vučiča. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

Davy ľudí pochodovali centrom mesta. Niektorí z účastníkov mali oblečené žlté vesty, ktoré sa stali symbolom odporu francúzskych demonštrantov. Protestujúci zastavili pred prezidentským palácom, kde Vučiča vyzývali, aby odstúpil.
Tisíce Srbov pochodovali ulicami Belehradu aj minulý týždeň. Protestné pochody zvolala aliancia opozičných strán po tom, čo lídra ľavicovej strany Borka Stefanoviča a jeho spolupracovníkov napadli a vážne zranili v meste Kruševac na juhu Srbska.
Opozícia pripisuje vinu za incident spoločenskej atmosfére zastrašovania a násilia, ktorú podľa nej vyvoláva vládna koalícia pod vedením Vučiča.
Vučič je politik s minulosťou poznačenou extrémnym nacionalizmom, ktorý dnes tvrdí, že chce reformovať Srbsko a priviesť ho do Európskej únie, píše agentúra AP. Podľa jeho kritikov na domácej scéne však Vučič obmedzil demokratické slobody a slobodu médií.
Vučič však vo svojom aktuálnom prejave upozornil na dôležitý problém spojený so vznikom tzv. kosovskej armády. „Albánci, ako aj ich sponzori, celému svetu ukázali, že nemienia dodržiavať žiadne zákony. Plánujú otvorené napadnutie Srbska. Chceme mier a vynaložili sme obrovské úsilie, aby ten mier bol zachovaný. Priština však v šiestich z pätnástich bodov dohody mala iba jeden záväzok – formovanie Spolku srbských občín, ale Albánsko ani to nemieni robiť,“ podčiarkol srbský prezident (viac v článku).
 
Príspevok Tisíce ľudí opäť protestovali proti vláde Aleksandara Vučiča zobrazený najskôr Hlavné správy.