Washington/Seattle 2. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)

Desaťtisíce Američanov protestovali na 1. mája proti prisťahovaleckej politike prezidenta Donalda Trumpa. Demonštrácie v uliciach amerických miest mali prevažne pokojný priebeh a len zriedka prerástli do násilností, informovala dnes agentúra AP
Protitrumpovské protesty sa konali v hlavnom meste Washington, ako aj v Chicagu, Portlande, Seattli či v Oaklande. Demonštranti zhromaždení pred washingtonským Bielym domom požadovali odchod Donalda Trumpa z prezidentskej funkcie.
Tisíce ľudí demonštrovali na 1. mája proti Donaldovi Trumpovi

Nepokoje vypukli v centre Portlandu v štáte Oregon, kde časť účastníkov protestného pochodu začala na policajtov hádzať dymovnice a rozbíjať výklady a autá. Vo väzbe skončili asi dve desiatky anarchistov.
V Seattli v štáte Washington došlo k fyzickým potýčkam medzi odporcami a stúpencami prezidenta Trumpa a polícia tam zadržala päť osôb. Zrážky medzi demonštrantmi a policajtmi hlásili aj z metropoly štátu Washington Olympia, kde zaistili deväť ľudí podozrivých z výtržností.
V kalifornskom Oaklande sa účastníci prvomájového pochodu vytvorili ľudskú reťaz a požadovali, aby miestne úrady nespolupracovali s federálnymi orgánmi pri zásahoch voči nelegálnym migrantom. Zdôrazňovali pritom dôležitosť prisťahovalcov pre rozvoj americkej ekonomiky.
“Byť prisťahovalcom je v súčasnosti skoro ako byť zločincom,” povedala Mary Quezadová, ktorá sa pripojila k prvomájovému protestu v hlavnom meste Washington. Súčasne obvinila Donalda Trumpa zo zastrašovania migrantov, ktorí mali na pondelkových demonštráciách hojné zastúpenie.
Trump zaujal tvrdú imigračnú líniu už ako kandidát na prezidenta. Jednou z jeho hlavných priorít je postavenie múru pozdĺž americko-mexických hraníc, čím chce zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov do USA z krajín Latinskej Ameriky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.