Washington 14. marca 2019 (HSP/LifeNews/Foto:Pixabay)
 
„15-ročné dievča môže podstúpiť potrat bez súhlasu rodičov, ale nemôže ísť do kina na pro-life film bez doprovodu rodiča?“ Výkonná viceprezidentka pre Pure Flix Etertainment sa nedávno vyjadrila pre The Hollywood Reporter: „Je to smutné“

Ilustračné foto

Áno, je to pravda. Organizácia The Motion Picture Association (MPAA), ktorá zastrešuje veľké americké filmové spoločnosti ako Universal Studios, Sony Pictures atď., udeľuje tiež ratingy filmom podľa veku a vhodnosti pre maloletých divákov.
V tomto prípade udelila R-hodnotenie (mladistvi pod 17 rokov môžu film vidieť iba v sprievode rodiča či dospelého poručníka) novému filmu Unplanned (Neplánované) vyprodukovanom spoločnosťou Pure Flix podľa rovnomennej knihy napísanej podľa skutočnej udalosti. Producenti sa pokúšali o rating PG 13 – ktorý označuje, že niektoré scény môžu byť nevhodné pre deti do 13 rokov. Uvádzajú, že rozhodnutie hodnotiacej organizácie krásne ilustruje dvojitý meter v tomto priemysle, ktorý trestá film za jeho „priame“ zobrazenie reality potratu.
Nový pro-life film Unplanned rozpráva skutočný príbeh Abby Johnsonovej, bývalej riaditeľky potratovej kliniky Planned Parenthood, ktorá sa po tom, čo nečakane asistovala pri potrate a zažila totálnu hrôzu, stala významnou obhajkyňou práva na život a teraz verejne odhaľuje a vyvracia všetky klamstvá a špinavé praktiky tohto potratového gigantu.
Tvorcovia filmu sa snažia priblížiť jej príbeh, avšak obávajú sa, že R-hodnotenie môže navodiť o celom filme falošnú predstavu, a tiež môže odradiť mladších divákov.
The Christian Post uvádza, že „zatiaľ čo si boli tvorcovia filmu istí, že na film bude udelený PG – 13 rating, organizácia MPAA ich informovala, že hodnotenie R bolo uvedené kvôli “znepokojivým/krvavým scénam,” a tento rating filmu zostane, kým uvedené scény potratu nebudú odstránené alebo zmenené.“
Napriek znepokojeniu sa producenti rozhodli trvať na pôvodnom zobrazení scén a odvysielať film bez zdržiavania.
Cary Solomon a Chuck Konzelman, režiséri Unplanned podali oficiálnu sťažnosť organizácii MPAA s poukázaním na nekonzistentnosť hodnotiaceho systému. „Považujeme súčasné štandardy MPAA za obzvlásť nekorektné, keďže scény s ukážkami pohlavného styku, násilia, ponižovania, vraždy či zmrzačenia zvyčajne dostávajú PG-13 hodnotenie, zatiaľ čo náš film, ktorý poukazuje na smrteľné nebezpečenstvo potratu priamočiarym spôsobom je nimi považovaný pre diváka za nebezpečnejší.“
Spoločnosť Pure Flix Entertainment si je istá, že film bude úspešný.  „Sme hrdí na to, že sme spätí s týmto filmom a veríme, že naši fanúšikovia nebudú odradení kvôli názorom posudzovateľov a nechajú sa inšpirovať divákmi, ktorí film už videli a súhlasia s nami. V tomto prípade bude písmeno R znamenať nie Restricted (neprístupný) ale Recommended (odporúčaný),“ dodáva prezident spoločnosti Michael Scott. Film Unplanned bude vysielaný v kinách od 29. marca.
Už dnes neprekvapujúcou iróniou je, že v niektorých štátoch USA je možné pre tínedžerky mladšie ako 18 rokov podstúpiť potrat bez súhlasu a dokonca i bez informovania rodiča. To, čo im zakazujú vidieť v kine, im umožňujú legálne podstúpiť.
Preklad Viktória Dandárová
 
Príspevok Tínedžerka v Spojených Štátoch môže ísť bez vedomia rodičov na potrat, no na pro-life film do kina nie zobrazený najskôr Hlavné správy.