Londýn 19. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexei Druzhinin)
 

Veľká Británia zohrala svoju úlohu v absolútnom víťazstve Vladimira Putina v ruských prezidentských voľbách, píše The Times.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Opatrenie, ktoré uskutočnil Londýn proti Moskve v súvislosti s prípadom Skripaľa, vzbudilo pobúrenie ruských občanov a zaistilo väčšiu účasť vo voľbách, než sa očakávalo, píše list s odkazom na tlačového hovorcu volebného štábu Vladimira Putina Andreja Kondrašova.
65 ročný Vladimir Putin získal podľa predbežných údajov 76 % hlasov, i keď volby narušili správy o falšovaní. Dve hodiny pred zatvorením volebných miestností hlasovalo takmer 60%.
Andrej Kondrašov zastáva názor, že pobúrenie občanov RF kvôli reakcii Veľkej Británie na Skripaľovu otravu v Salisbury ich povzbudilo k účasti vo voľbách. Zdôraznil, že sociológovia očakávali pred niekoľkými dňami účasť 50 — 60 %, ale dnes je jasné, že viac ľudí prišlo hlavne vďaka Veľkej Británii.
Tlačový hovorca volebného štábu Vladimira Putina tiež poznamenal, že neodôvodnené obvinenie stmelilo ruský ľud a zjednotilo ho okolo „centra sily”.
„Centrum sily je dnes nepochybne Putin. Ďakujeme Veľkej Británii, že nám pomohla k účasti vi voľbách, o ktorej sme ani nesnívali,” povedal Kondrašov.
Samotný Vladimir Putin po víťazstve vo voľbách prehlásil o útoku na Skripala, že je to „blbosť, nezmysel a nonsens” predpokladať, že Rusko uskutočnilo tento útok.
Niekoľko hodín predtým vydala hlava britského MZV Boris Johnson prehlásenie, že Kremeľ vytváral zásoby nervovo paralytickej látky Novičok od dôb rozpadu ZSSR. Experti sa nazdávajú, že sa toto prehlásenie môže stať predohrou k žiadosti, aby dozorný orgán pre chemické zbrane vykonal inšpekciu ruských laboratórií, píše The Times.
 

Príspevok Times: Británia pomohla Putinovi k absolútnemu víťazstvu vo voľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.