Bratislava 17. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Slovenskú mužskú basketbalovú reprezentáciu čakajú počas najbližšieho víkendu dve prípravné stretnutia proti hráčom Kosova. Tím chorvátskeho trénera Žana Tabaka v nich chce nadviazať na dve jednoznačné víťazstvá v minulotýždňových dueloch nad Írmi, ktorých zdolal 105:66, respektíve 97:65

Na snímke tréner Žan Tabak

Rovnako ako súboje proti írskemu výberu aj zápasy proti Kosovčanom sa uskutočnia v bratislavskej Eurovia aréne. Kouč Tabak pripravuje svojich zverencov na augustovú predkvalifikáciu majstrovstiev Európy, ktoré sa v roku 2021 uskutočnia v štyroch krajinách – Česko, Nemecko, Gruzínsko a Taliansko.

Kosovo je členom Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) od marca roku 2015. V kvalifikačných súbojoch o postup na kontinentálne šampionáty v rokoch 2017 a 2021 zatiaľ nevyhralo ani jedno stretnutie, no podľa papierových predpokladov by malo ísť o náročnejšieho protivníka než bolo Írsko.

Pre trénera Tabaka budú mať blížiace sa súboje špeciálnu príchuť. “Reprezentáciu Kosova vedie môj ozaj dobrý priateľ Damir Mulaomerovič. Pravdupovediac, neviem, akým druhom súpera je výber Kosova, pretože my sa teraz viac zameriavame na nás samotných. Mal by to však byť ťažší súper než Írsko a je dobré, že sa postupne budeme stretávať so stále silnejšími protivníkmi,” vyjadril sa 49-ročný rodák zo Splitu v rozhovore pre denník Šport.

Chorvátsky kormidelník slovenského družstva napriek jednoznačným triumfom nad Írmi nebol stopercentne spokojný s hrou svojich zverencov. Najmä v sobotňajšej odvete si Slováci akoby mysleli, že víťazstvo príde samé. “V druhom zápase som cítil, že tím Írska sme už nerešpektovali tak, ako v prvom. Mysleli sme si, že to pôjde ľahko. Počas prestávky sme si o tom pohovorili, hráči sa podľa toho zariadili a v druhom polčase zahrali lepšie,“ pokračoval Tabak. Jeho slová dokumentujú aj štatistiky. Kým v prvom polčase Slováci inkasovali 41 bodov, po zmene strán vďaka zlepšenej obrane dovolili súperovi nastrieľať už len 24 bodov. Aj preto bude v zápasoch s Kosovom dôležité, aby boli Slováci koncentrovaní.

V úvodnom prípravnom dueli sa zaskvel 26-bodový Vladimír Brodziansky, ktorý pôsobí v španielskej najvyššej súťaži. Slovami chvály na jeho adresu nešetril ani Španiel Alberto Blanco Vila, ktorý je jedným z asistentov hlavného kouča Žana Tabaka. “Je to tvrdo pracujúci basketbalista, ktorý môže hrať na dvoch pozíciách. Bude veľkou hviezdou pre slovenskú reprezentáciu. Ak bude napredovať tak, ako sa očakáva, som si istý, že v budúcnosti si zahrá v Eurocupe a Eurolige,” skonštatoval pre web basket.sk.

Slováci nastúpia v úvodnom zápase proti Kosovčanom v sobotu 20. júla o 18.00 h, odveta sa uskutoční o 24 hodín neskôr. Prípravu pred tretím kolom predkvalifikácie ME 2021 uzavrú turnajom v Portugalsku, na ktorom si okrem domácej reprezentácie zmerajú sily aj s Dánmi a Iráncami.

Boj o postup na ME 2021 začnú basketbalisti spod Tatier v sobotu 3. augusta domácim súbojom proti reprezentantom Cypru.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj