Medellín 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luis Benavides)

Zo 77 osôb na palube prežili iba šiesti – traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár

Tisíce ľudí si pri pietnych spomienkach v Brazílii a Kolumbii uctili pamiatku obetí leteckého nešťastia, pri ktorom zahynulo 71 ľudí. Väčšina z nich boli členovia brazílskeho futbalového tímu Chapecoense.

Vojaci a policajti počas spomienkového obradu na počesť hráčov brazílskemu tímu Chapecoense, ktorí zahynuli počas leteckého nešťastia, 30. novembra 2016 na štadióne v kolumbijskom meste MedellinVojaci a policajti počas spomienkového obradu na počesť hráčov brazílskemu tímu Chapecoense, ktorí zahynuli počas leteckého nešťastia, 30. novembra 2016 na štadióne v kolumbijskom meste Medellin

Pilot charterového lietadla, ktoré sa v pondelok zrútilo v Kolumbii, krátko pred haváriou riadiacej veži oznámil, že stroju s brazílskym futbalovým mužstvom na palube došlo palivo. Vyplýva to zo záznamu palubnej komunikácie, ktorá sa dostala do rúk tamojšej rozhlasovej stanice W Radio.

Lietadlo malo mať v zásobe dostatok paliva na polhodinové krúženie nad letiskom v prípade pohotovosti. Záznamy ukazujú, že rezerva vydržala len niekoľko minút. Lietadlo s futbalistami a novinármi nemoholo na letisku v Medellíne regulárne pristáť, pretože prednosť mal iný stroj a dispečeri oznámili čakaciu dobu sedem minút. Tak dlho však lietadlo typu British Aerospace 146 nevydržalo a zrútilo sa 13 km od Medellínu v hornatej oblasti kolumbijskej provincie Antioquia.

Zo 77 osôb na palube prežili iba šiesti – traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár. Forenzní odborníci v Kolumbii v stredu oznámili, že zatiaľ identifikovali 59 zo 71 obetí. Medzi identifikovanými je 52 Brazílčanov, päť Bolívijčanov, jeden Venezuelčan a jeden Paraguajčan.

Do Medellínu na finále Copa Sudamericana neodletel brakár Nivaldo, ktorý zostal doma pripravovať sa na svoj jubilejný 300. zápas. Ten sa mal hrať v nedeľu v rámci záverečného kola brazílskej súťaže. “Sme šampióni, pretože tento titul si zaslúžime. V týchto chvíľach potrebujeme fanúšikov rovnako ako oni potrebujú nás,” povedal Nivaldo po spomienkovej akcii na štadióne v meste Chapeco, na ktorej sa zúčastnilo 22.000 ľudí oblečených v bielych tričkách.