Manila 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson dnes oznámil, že Spojené štáty budú reagovať do 1. septembra na rozhodnutie Moskvy o výraznom zredukovaní diplomatického personálu USA v Rusku
Tillerson novinárom počas návštevy Filipín povedal, že s plánmi USA na odpovedanie do uvedeného termínu oboznámil ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na ich nedeľňajšom stretnutí v Manile, informuje agentúra AP.
Na snímke Rex Tillerson

Šéf americkej diplomacie podľa vlastných slov Lavrovovi povedal, že Washington stále nerozhodol, ako bude reagovať. Ruskému rezortnému kolegovi dal “niekoľko objasňujúcich otázok” o ruskej odvete na nové sankcie schválené americkým Kongresom.
Ruská vláda nedávno oznámila americkej strane, že musí obmedziť počet pracovníkov svojich diplomatických zastupiteľstiev v Rusku o 755, teda 60 percent. Pokyn však vyvolal určité nejasnosti, pretože USA majú v Rusku podľa dostupných informácií oveľa menej než 755 amerických zamestnancov.
Tillerson sa vyjadril aj k Severnej Kórei, keď povedal, že najlepší signál pripravenosti na rozhovory s USA, aký by mohol Pchjongjang dať, by bolo zastavenie raketových skúšok.
Podľa jeho slov by však nešlo len o jednoduché pozastavenie odpaľovania rakiet na niekoľko dní či týždňov. Tillerson dodal, že o konkrétnom časovom rámci nebude hovoriť, pričom Spojené štáty majú “iné prostriedky komunikácie” otvorené pre Severnú Kóreu, ak sa rozhodne vyjadriť ochotu rokovať s nimi. O aké prostriedky ide, nespresnil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.