Brusel 31. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucc)

Sankcie Spojených štátov uvalené na Rusko ohľadne konfliktu na Ukrajine budú platiť dovtedy, kým Moskva nezvráti kroky, ktoré ich spustili, vyhlásil dnes americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Sankcie uvalené na Rusko za anexiu Krymu “musia zostať v platnosti dovtedy, kým Rusko nevráti kontrolu nad polostrovom Ukrajine”, povedal Tillerson v Bruseli, kde sa stretol s ministrami zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie.

Na snímke Rex Tillerson

Minister podľa agentúry AP taktiež vyzval Moskvu, aby využila svoj vplyv na separatistov na východe Ukrajiny s cieľom pomôcť zastaviť násilie a útoky na pozorovateľov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil vo štvrtok armáde začať od 1. apríla uplatňovať prímerie v Donbase. Cieľom prímeria je podľa neho kontrovať výčitkám Ruska, že Ukrajina dosiaľ nevynaložila dostatočné úsilie na obnovenie mieru v Donbase.

“Bohužiaľ, nie sme príliš optimistický v tom, že aj druhá strana bude dodržiavať dohodu,” poznamenal ukrajinský prezident.

Zástupcova ukrajinskej vlády a proruských separatistov na východe Ukrajiny sa dohodli na novom prímerí počas stredajších rokovaní v bieloruskom Minsku.

Ozbrojený konflikt medzi prozápadnou vládou v Kyjeve a separatistami z Donbasu trvá tri roky a vyžiadal si takmer 10.000 mŕtvych. Snáh o prímere bolo už viac.

Ukrajinu momentálne sužujú finančné problémy a v nadchádzajúcich týždňoch očakáva od Európskej únie pomoc vo výške stoviek miliónov eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.