Štokholm 15. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Time via AP)

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa dňa 23. decembra 2019, vo veku 16 rokov 354 dní, stane najmladšou osobou, ktorá bola časopisom Time označená ako „Osobnosť roka“, a bude preto zapísaná v Guinnesovej knihe rekordov

Na titulnej strane časopisu Time Greta Thunbergová. Osobnosťou roka časopisu Time sa stala švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová

Thunbergová, ktorá v roku 2018 začala protestovať proti švédskej vláde, aby zintenzívnila svoje environmentálne úsilia, sa stala slávna prakticky zo dňa na deň. Jej úsilie „inšpirovalo“ ďalších mladých ľudí na celom svete k štrajkoch a vynechaní školy, keď sa zúčastnili demonštrácií proti klimatickým zmenám. Hnutie sa stalo známe ako „piatky pre budúcnosť“.

V roku 2019 sa Thunbergová stretla s mnohými vládnymi predstaviteľmi a vystúpila na významných konferenciách, ako napríklad na samite OSN o zmene klímy, ktorý sa konal v New Yorku v USA v septembri 2019

V tohtoročnej súťaži o cenu Time časopisu „osobnosť v roka 2019″ sa pod Thunbergovou miestnili: prezident USA Donald Trump (ktorý túto cenu získal už v roku 2016); Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA, Nancy Pelosiová; demonštranti z Hongkongu; a informátor v škandále Trump – Ukrajina.

Do dnešného dňa získali toto ocenenie samostatne len štyri ženy: Wallis Simpsonová (1936), kráľovná Alžbeta II (1952), Corazon Aquinová (1986) a Angela Merkelová (2015).

Ďalšie ženy, ktoré boli príjemcami ceny, získali titul ako súčasť skupiny alebo ako koncepčné hnutie, napríklad v roku 1975, keď Time oslavoval „American Women“ v súvislosti s nárastom feminizmu.

Rekord najmladšej „Time osobnosti roka“ držal pred Thunbergovou americký letec Charles Lindbergh, prvý človek, ktorý preletel nonstop cez Atlantický oceán.

Najstaršou „osobnosťou roka časopisu Time“ sa stal v roku 1953, vo veku 77 rokov 239 dní, Konrad Adenauer,
bývalý kancelár západného Nemecka.

„Osobnosť roka“ je cena prezentovaná v špeciálnom výročnom vydaní amerického spravodajského časopisu Time, v ktorom organizácia oslavuje osobu, skupinu ľudí ktorá, „k lepšiemu alebo k horšiemu … urobila najviac, aby ovplyvnila udalosti.“

Ocenenie sa začalo v roku 1927. Cena bola pôvodne rozdelená na „Muž roka“ a „Žena roka“ a potom bola v roku 1999 zlúčená v ocenenie „Osobnosť roka“.

V zriedkavých prípadoch nemusí byť „osobnosť roka“ ani osoba. V roku 1982 získal titul osobný počítač, čím sa stal prvým neživým predmetom získania ceny.
Ďalší , takéto udelenie titulu sa udialo v roku 1988, keď Time oznámil, že najvplyvnejšou entitou toho roku bola planéta Zem.

Thunbergová bola tento rok tiež nominovaná na Nobelovu cenu, nakoniec však toto ocenenie vyhral etiópsky premiér Abij Ahmed Ali.

Gretini fanatickí fanúšikovia, ktorí dlho nedokázali pochopiť, že ich idol nevyhral Nobelovu cenu sa teraz aspoň môžu utešovať nielen z ceny “ osobnosť roka “ ale aj z rekordu, ktorý v rámci tejto ceny vznikol.

Guinnessova kniha rekordov je každoročne vydávaná kniha, obsahujúca medzinárodne uznávanú zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov, ako aj extrémov prírody.

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj