Brusel 15. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Virginia Mayo)
 
Takmer dve tretiny občanov EÚ si myslia, že ich život by nebol horší, keby sa ich krajina nenachádzala v tomto bloku, ukázal nedávny prieskum

Ilustračné foto

Správu, v ktorej sa uvádza, že existuje významná priepasť medzi názormi vedúcich predstaviteľov a bežnými občanmi v EÚ, vo štvrtok zverejnil think-tank Friends of Europe. Skupina, ktorú pritom čiastočne financuje EÚ, trvá na tom, že jej cieľom je “vytvoriť inkluzívnejšiu, udržateľnejšiu a perspektívnu Európu”.
Septembrový prieskum, na ktorom sa zúčastnilo približne 11-tisíc respondentov, ukázal, že asi 64% Európanov “nie je presvedčených, že život by bez EÚ bol horší” a dodáva k tomu, že “ak sa nič nezmení, celá únia zostane irelevantnou pre väčšinu svojich občanov”. Takmer polovica respondentov (49%) už totiž verí, že “EÚ je irelevantná”.
Podľa britských novín Express je dôsledkom aj rozpoltenosť medzi členskými krajinami, keď krajiny východnej a strednej Európy požadujú od EÚ zameranie sa na ekonomické záležitosti, kým západo- a severoeurópske krajiny sa zamerivajú na jej silu v otázkach demokracie.
Nespokojnosť vychádza hlavne z problému transparentnosti a frustrácie, že sa administratíva EÚ nezaoberá vecami, na ktorých skutočne záleží, preto “Európania chcú mať väčšie slovo” pri politických rozhodnutiach.
Prieskum teda oponuje šéfke zahraničnej politiky EÚ Federice Mogheriniovej, ktorá pred týždňom vyhlásila, že svet jednoducho neprežije bez bloku. “Zatvorte oči a na chvíľu si predstavte, že Európska únia z globálnej scény zmizla práve teraz. Svet by sa jednoducho zrútil,” povedala.
 

 
“Láskavý príbeh Európanov s Európou sa blíži ku koncu,” poznamenáva spravodajstvo RT. A nezávislý novinár v Bruseli Luc Rivet k tomu dodáva, že táto láska môže zmiznúť kvôli “otvoreným hraniciam”. Ľudia “chcú svoje hranice späť, pretože vidia, že európske hranice nefungujú po štyroch rokoch problémov”.
Podľa Riveta si Európania neuvedomujú, že všetky smernice a legislatíva v ich vlastnej krajine pochádzajú len z usmernení Bruselu. Aj keď je EÚ pre svojich občanov veľmi dôležitá, teraz to takto “nevnímajú” a “uprednostňujú svoju národnú identitu”.
Jeden z kandidátov na budúceho predsedu Európskej komisie Alexander Stubb vyhlásil, že prieskum ukážkou “zúfalstva” a ak nič nepodnikneme, bude viac “brexitov”.
 
Príspevok Think-tank čiastočne financovaný EÚ: Existuje významná priepasť medzi názormi vedúcich predstaviteľov a bežnými občanmi zobrazený najskôr Hlavné správy.