Washington 24. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)
 
Telefónny rozhovor prezidenta USA Donalda Trumpa s jeho tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoğanom, v ktorom prerokovali stiahnutie amerických vojsk zo Sýrie, sa stal príčinou katastrofálnych udalostí, píše denník The Washington Post

Na snímke vľavo americký prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Trump oznámil minulú stredu víťazstvo nad IS v Sýrii a povedal, že boj s touto organizáciou bol jedinou príčinou pobytu amerických vojakov v Arabskej republike. Hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová vysvetlila, že začatie stiahovania amerických vojsk zo Sýrie neznamená rozpustenie medzinárodnej koalície pre boj s IS.
Erdogan vyhlásil, že Trump prijal rozhodnutie o stiahnutí vojakov zo Sýrie po rozhovore s ním, Biely dom to však poprel.
Podľa denníka The Washington Post, sa Erdogan pýtal, rovnako ako predtým v telefónnom rozhovore 14. decembra na to, prečo USA pokračujú v boji s IS a dodávajú zbrane sýrskym Kurdom a ich podpore, aj keď samotný Trump oznámil víťazstvo nad teroristami.
“Viete, čo? Je (Sýria) vaša. Odchádzam,” odpovedal mu, podľa denníka, Trump.
WP pripomína, že sa tento rozhovor stal príčinou “katastrofálnych udalostí, dokonca i podľa meradiel Washingtonu, Trumpovej doby”. Podľa údajov WP práve po tomto rozhovore podal demisiu Mattis, ktorému samotný prezident poskytol niekoľko mesiacov na prípravu rozhodnutia o Sýrii.
Rozhodnutie o stiahnutí vojsk z Arabskej republiky vyvolalo, podľa novinových správ, rozporuplnú reakciu. Menšia časť úradníkov vyhlásila, že toto rozhodnutie bolo sľubom, ktorý Trump dodržal, avšak pre väčšinu členov Kongresu išlo o skutočnú “katastrofu” a “kapituláciu pred dvoma veľmocami na sýrskej pôde, Ruskom a Iránom.
The Washington Post píše, že sa Mattis a ďalší poradcovia snažili prehovoriť Trumpa, aby zrušil stiahnutie vojsk zo Sýrie, avšak prezident vyhlásil, že ich prítomnosť v Sýrii stojí celý majtok, a položil si otázku, prečo je to potrebné, a čo z toho majú USA. Denník píše, že Mattis hovoril s Trumpom 45 minút, že prerokovali svoje rozdielne názory na svet a na správanie voči spojencom a partnerom. Šéf Pentagónu vyhlásil, že si Trump zasluhuje ministra obrany, ktorého názory sú bližšie jeho vlastným. Po tomto rozhovore si vraj navzájom poďakovali a tým všetko skončilo.
Televízia CBS oznámila predtým s odkazom na vlastné zdroje, že osobitný zástupca USA pre koalíciu pre boj s IS Brett McGirk tiež podáva demisiu kvôli nesúhlasu so stiahnutím vojsk zo Sýrie.
V sobotu Trump vyhlásil, že sa o zvyšky teroristickej organizácie IS v Sýrii môžu postarať krajiny tohto regiónu, najmä Turecko.
 
Príspevok The Washington Post: Rozhovor Trumpa s Erdoganom spôsobil “katastrofu” zobrazený najskôr Hlavné správy.