Washington, 8. januára 2017 (HSP/Foto: Screenshot The Wall Street Journal)

„Od správy CIA ohľadom „ruských kybernetických útokov“ netreba očakávať žiadne  prekvapenia. Americké vedenie sa obáva príliš tlačiť na Kremeľ,“ domnieva sa komentátor amerického denníku The Wall Street Journal Holman W. Jenkins.

Na snímke titulok článkuNa snímke titulok článku

„Americké vedenie sa obáva, že bude nasledovať pomsta Moskvy alebo ešte niečo horšie, ak namiesto Vladimíra Putina príde „neznáme zlo“… Správa amerických tajných služieb o údajnom vplyve Moskvy na americké voľby sotva splní všetky veľké nádeje. Mnohí by chceli, aby sa  Obama pomstil za hakerské útoky a prezradil podrobnosti o tajnom bohatstve Vladimíra Putina, ktoré hodnotia na 160 miliárd dolárov. Avšak budú rozčarovaní, pretože podobná informácia jednoducho neexistuje,“ ubezpečuje denník.

„Teoreticky idea oslabiť Putina za pomoci odhalení jeho tajomstiev vyzerá dobre. Avšak po tom, ako ministerstvo financií USA uvalilo sankcie na „osobnú banku“ ruského prezidenta, Washington už neoznámil nič také, čo by sa nedalo nájsť na Google. Druhý problém spočíva v tom, že Putin ozaj takmer nič nemá. V posledných štádiách ruskej kleptokracie mu postačí iba ukázať na tu alebo inú vec, aby ju potom mal,“ tvrdí Holman W. Jenkins.

Je však presvedčený, že CIA má citlivé informácie o ruskom prezidentovi – prinajmenšom z obdobia začiatku jeho politickej kariéry v Petrohrade. Pripomína prípad Litvinenka a naznačuje, že mohli byť aj iné epizódy, ktoré mohla prezradiť americká rozviedka. Avšak to nerobí. „Všetci sa obávajú pomsty Moskvy alebo toho, že namiesto Putina príde „neznáme zlo“,“ vysvetľuje americký novinár.

Dúfa, že Trump bude úspešnejší ako Obama a urobí všetko tak, že „už pred voľbami v r. 2018 Putin nebude „medzinárodným problémom“ a nová administratíva Bieleho domu sa potom môže sústrediť na vnútorné reformy a problémy EÚ, ktoré sa v tomto roku určite prejavia. Americký novinár sa však obáva, že táto pauza bude iba dočasná. „Putin, ktorý nepočíta s mierovým odchodom z funkcie a pretože ruská spoločnosť a hospodárstvo krachujú, v najbližších 10 rokoch určite sa stane prekliatím pre celý svet a pre Rusko,“ uzatvára svoj komentár v americkom denníku The Wall Street Journal novinár Holman W. Jenkins.

Eugen Rusnák