Washington 10. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Prezident USA Donald Trump uvažuje o tom, že by americkí vojaci mohli zaútočiť na ruských a iránskych vojakov v Sýrii pri útoku proti vládnej armáde SAR, píšu noviny The Wall Street Journal s odkazom na nemenované americké úradné osoby.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Zdroje WSJ vyhlásili, že sýrsky prezident Bašár Asad „schválil použitie chlorínu pri útoku na poslednú veľkú baštu vzbúrencov v krajine”, za ktorú je považovaný Idlib. Môže to vyprovokovať odvetný úder amerických ozbrojených síl, dodáva list.
„Pentagon pripravuje vojenské scenáre, ale pán Trump sa zatiaľ nerozhodol, čo má byť konkrétne považované za dôvod pre vojenskú reakciu, ak USA podniknú útok na ruské alebo iránske vojenské sily, ktoré pomáhajú pánovi Asadovi v Sýrii,” píše list, ktorý sa odvoláva na nemenované americké úradné osoby.
Tieto osoby ale nedokázali potvrdiť WSJ, že USA podniknú letecký útok v prípade použitia otravných látok v Sýrii. Noviny píšu, že namiesto vojenských spôsobov môže Washington použiť ekonomické sankcie proti konkrétnym sýrskym úradníkom.
„Nehovorili sme, že USA použijú vojenskú silu v reakcii na útok. Máme k dispozícii politické nástroje, máme ekonomické nástroje. Existuje niekoľko rôznych odvetných akcií z našej strany, ak urobí Asad tento neuvážený a nebezpečný krok,” oznámil jeden z vysokých zdrojov WSJ z Bieleho domu.

Príspevok The Wall Street Journal: Trump uvažuje o útoku na ruské sily v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.