New York 19. decembra 2016 (HSP/Foto:Screenshot The Wall Street Journal)

 

Napriek tomu, že európski politici, médiá a analytici majú panický strach z toho, že sa Putin a Trump môžu spojiť a zmeniť doterajší svetový poriadok, sú, pochopiteľne, aj iné varianty. Vôbec nie je vylúčené ani to, že Trump zmení svoju rétoriku…

Screenshot The Wall Street JournalScreenshot The Wall Street Journal

The Wall Street Journal napríklad našiel „zakopaného psa“, ktorý môže pohádať Trumpa s Putina a naopak vrhnúť Brusel do náručia Moskvy. To, že ten „pes“ nie je fikcia a nie je výmyslom amerických novinárov, ktorí by veľmi radi rozkmotrili Rusko a EÚ, potvrdila aj ministerka zahraničných vecí Európskej únie Federica Mogheriniová. V rozhovore pre The Wall Street Journal zdôraznila, že aby EÚ zabránila administrácii budúceho prezidenta Donalda Trumpa zrušiť jadrovú dohodu s Iránom, Brusel bude ochotný dokonca sa spojiť s  Moskvou a v tejto otázke spoločne vystúpia proti USA.

Americký denník poukazuje na to, že iránsky jadrový program vôbec nie je jediným sporným bodom, kvôli ktorému Spojené štáty sa môžu ocitnúť na opačných stranách barikád s Ruskom a EÚ. Podobných horúcich problémov je viac. Práve „iránska otázka“ môže byť tým prvým „potknutím“ vo vzťahoch USA s EÚ a Ruskom.

The Wall Street Journal pripomína, že počas svojej predvolebnej kampane Donald Trump ostro kritizoval dosiahnuté s Iránom jadrové dohody. Tvrdil, že sú zlé. Federica Mogheriniová varovala, že každý pokus Trumpovej administrácie zrušiť jadrové dohody s Iránom určite vyvolá konflikt s Putinom, ktorý pomohol dosiahnuť tie dohody s Iránom. Americký denník vyjadril obavy, že keďže EÚ tie dohody podporuje, skutočne môže dôjsť k tomu, že z Ruska a EÚ sa stanú spojenci a spoločne vystúpia proti USA.

The Wall Street Journal uvádza aj ďalší výrok Federiky Mogheriniovej, ktorý, podľa názoru autorov články, by Američania mali brať vážne: „Ak by sme rozoberali každú epizódu samostatne, určite sa nájdu aj ďalšie otázky – a to by ma vôbec neprekvapilo – v ktorých Európania a Rusi môžu sa ocitnúť na jednej strane: je to iránska jadrová dohoda, mierové riešenie konfliktu na Blízkom východe, úloha OSN a iné veci.“

Eugen Rusnák