Washington 19. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Euroskeptici môžu získať v májových voľbách do europarlamentu tretinu kresiel, píše The Wall Street Journal. Nielen, že to neuškodí, ale tiež to bude prospešné pre jej parlament. Dodá mu to totiž politickú rozmanitosť

Ilustračné foto

V máji tohto roku sa majú konať voľby do Európskeho parlamentu. V Bruseli na tieto voľby čakajú so stále väčšími obavami, píše The Wall Street Journal. Tohto roku by totiž euroskeptici mohli získať tretinu kresiel v parlamente, čo by im umožnilo blokovať najdôležitejšie celoeurópske projekty. Existuje však spôsob, ako zabrániť tomu, aby EÚ zničili nesnažiť sa ich zastaviť, domnieva sa autor článku.

Doteraz poslanci europarlamentu patrili hlavne k centristickým stranám. Navyše samotných volieb sa zúčastnilo veľmi málo voličov. Poslanci sa venovali hlavne otázkam posilnenia európskej integrácie a samotný europarlament sa dlhú dobu takmer nezúčastnil prijímania rozhodnutí, ktoré by boli pre Európu veľmi dôležité.
WSJ sa ale domnieva, že sa tento rok v máji všetko zmení. Ide o to, že sa v Európe po voľbách v roku 2014 značne upevnili pozície strán, ktoré spájajú výhradne idea euroskepticizmu a ktoré dokážu získať veľký počet voličov.
Avšak rad inštitucionálnych zmien poskytol europarlamentu nielen reálnu moc, ale aj v ňom zmenil pomer síl. Tretina parlamentných kresiel tak napríklad euroskeptikom dovolí, aby blokovali takéto rozhodnutia, ako je uzatváranie obchodných zmlúv, rozšírenie protiruských sankcií a odsúhlasenie rozpočtu EÚ.
Proeurópske hnutia sa dlhú dobu snažili posilniť parlament, ktorého členov by volili s väčším elánom, čo by nakoniec umožnilo vytvorenie demokratických základov pre posilnenie európskej integrácie. A keď boli dva prvé body konečne stelesnené, voliči s nadšením tlačia úplne iným smerom.
Pre Európsku úniu to však nemusí byť tak úplne zlé. Euroskeptici naopak môžu, bez toho aby si to sami priali, zachrániť. Prinesie to do parlamentu niečo nové a rozmanité, a tým sa zvýši jeho význam pre voliča. A práve to, bez ohľadu na všetky negatívne stránky, pomôže.
Samozrejme, ako píše The Wall Street Journal, nesmie ustúpiť v otázke protiruských sankcií. To je však len otázka rozumu. Euroskeptici by navyše parlamentu mohli pomôcť v tom, aby sa sústredil na to, čo je dobré pre Európanov, nie na to, čo je dobré pre európske inštitúcie.
 

Príspevok The Wall Street Journal: Euroskeptici nezničia EÚ, naopak ju zachránia zobrazený najskôr Hlavné správy.