Londýn 25. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot The Times)

Novinári jedného z najpopulárnejších britských denníkov The Times zistili, že v júni 2016 Veľká Británia uskutočnila skúšky raketových systémov Trident. Tieto skúšky však dopadli katastrofálne, a preto ich výsledky britská vláda ututlala.

The Times: Vláda Veľkej Británie ututlala neúspech britských jadrových skúšokThe Times: Vláda Veľkej Británie ututlala neúspech britských jadrových skúšok

Vo víkendovej prílohe The Times zverejnili správu, že skúšky rakiet Trident, ktoré „v prípade útoku nepriateľa mali garantovať odvetný jadrový úder, sa skončili neúspechom“. Poukazujú na to, že britská vláda tieto informácie utajila nielen pred svetovou verejnosťou, európskymi a zaoceánskymi kolegami a vlastným obyvateľstvom, ale dokonca aj pred britským parlamentom. Poslanci, ktorí nič nevedeli o tomto prepadáku, aj naďalej schvaľovali finančné prostriedky na modernizáciu a skúšky rakiet Trident.

Britské médiá pripomínajú, že jednou z prvých otázok, ktoré začal riešiť kabinet Theresy Mayovej, bola práve modernizácia britského jadrového systému vyzbrojeného raketami Trident. Samotná premiérka vyhlasovala, že je to veľmi spoľahlivý systém a treba ho iba zdokonaľovať, aby zodpovedal súčasným podmienkam.

The Times podčiarkol, že rakety Trident skúšali na ponorke práve vtedy, keď sa vo Veľkej Británii konalo referendum o výstupení z Európskej únie. Domnievajú sa, že aj tento neúspešný pokus zapríčinil to, že David Cameron odišiel zo svojej funkcie. Vysokopostavení predstavitelia armády sa rozhodli „nechváliť“ sa týmto svojim prepadákom a celú vec utajili. Jednou z výhovoriek, samozrejme, bola „snaha nerozširovať paniku v radoch obyvateľstva  a nespochybňovať spoľahlivosť a bojaschopnosť britskej armády“.

The Times vysvetlil, že „britské ponorky vyzbrojené jadrovými raketami sa schovávajú v hĺbke svetových oceánov a morí a v prípade útoku na Veľkú Britániu by mali zabezpečiť odvetný úder. Preto je mimoriadne dôležité, aby potenciálny nepriateľ si uvedomoval, že Veľká Británia dokáže odpovedať s maximálnou silou a maximálnou presnosťou v hociktorej oblasti zemegule,“ zdôrazňuje The Times.

Vysvetľuje taktiež, že v súčasnosti túto úlohu majú 4 ponorky triedy Vanguard, ktoré môžu niesť 8 rakiet Trident II D5. Každá z týchto rakiet je schopná mať až 5 jadrových hlavíc. Jedna podobná hlavica má 7-8-násobne väčšiu deštrukčnú energiu ako bomby, ktorými Američania pred viac ako 70 rokmi zničili Hirošimu a Nagasaki.

The Times pripomína, že predtým sa podobné skúšky uskutočnili v r. 2012. Vtedy na ich úspech Briti verili tak, že ako pozorovateľov pozvali dokonca aj ruských odborníkov. Skúšky v júni 2016 sa naopak konali zahalené tajomstvom. Ani dnes nie sú známe všetky podrobnosti, čo sa vlastne stalo. Britskí novinári predpokladajú, že raketa jednoducho netrafila cieľ a prízvukujú, že je to veľký problém, ak jadrová raketa náhodou „zablúdi“ a padne úplne niekde inde, ako to bolo naplánované…

Eugen Rusnák