Londýn 5. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Grigoriy Sisoev)

Na základe prieskumov medzi ateistami a agnostikmi zo šiestich krajín vrátane USA, Brazílie a Číny, britskí vedci dospeli k záveru, že väčšina neveriacich predsa len verí aspoň v jeden nadprirodzený aspekt ľudského života, píše The Times. Mnohí respondenti sa priznali, že tak či onak veria v reinkarnáciu, astrológiu, predurčenie alebo v sily dobra a zla

Ako zistili britskí vedci, ateisti a agnostici veria v nadprirodzené a v sily dobra a zla, píše The Times.

V priebehu svojho prieskumu v rámci programu Understanding Unbelief ( “Pochopenie nevery”) hovorili odborníci Kentskej univerzity s tisíckami ľudí, ktorí sa vyhlasujú za ateistov a agnostikov. Prieskum sa uskutočnil v šiestich krajinách: vo Veľkej Británii, USA, Brazílii, Číne, Dánsku a Japonsku.

V správe o výsledkoch výskumov sa ateisti definujú ako ľudia neveriaci v Boha a agnostici ako tí, ktorí nevedia, či existuje Boh, a domnievajú sa, že sa to nedá zistiť. Ako vyšlo najavo, že len malá časť opýtaných ateistov a agnostikov, čiže neveriacich, úplne popiera možnosť existencie nadprirodzených síl.

Väčšina respondentov verí aspoň v jeden nadprirodzený aspekt ľudského života, ako je život po smrti, reinkarnácia alebo astrológia, podotýka denník. Niektorí občas hovorili, že veria, že k niektorým udalostiam musí dôjsť, a veria tiež v existenciu síl dobra a zla.

Jeden z autorov prieskumu Jonathan LanMan z Kráľovskej univerzity v Belfaste podotkol, že získané informácie priamo odporujú stereotypným predstavám o neveriacich. Má sa za to, že ateistom a agnostikom chýbajú mravné ciele a pocit predurčenia, že majú úplne iný systém hodnôt a že sú občas príliš sebaistí. Lanman tvrdí, že práca jeho tímu vyvrátila všetky tieto predstavy.

Na pozadí 60% obyvateľstva sveta, ktorí veria, že niektoré udalosti bývajú “predurčené”, medzi Britmi tento postoj zdieľa jedna tretina ateistov a 40% agnostikov. Takmer 20% ateistov v Spojenom kráľovstve veria v život po smrti, zatiaľ čo vo svete zdieľa tento názor asi 55% ľudí.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj