Londýn 22. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Joe Giddens)
 

Samit krajín EÚ, ktorý sa konal v Rakúsku, sa skôr než riešením otázok politickej povahy, vyznačoval diskusiou v zákulisí. Účastníci stretnutia neocenili návrh britskej premiérky Theresy Mayovej kvôli „mäkkému brexitu“, čo znamená, že Spojené kráľovstvo prestane byť členom EÚ a nebude sa riadiť ich právnymi predpismi, ale napriek tomu bude mať prístup k jednotnému vnútornému trhu EÚ

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Zdá sa, že lídri členských krajín EÚ neocenili ani samotnú prítomnosť Mayovej. Napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová prešla okolo britskej premiérky a “neodpovedala na uvítací úsmev Theresy, ktorá sa naklonila dopredu v očakávaniu podania ruky”.
“Merkelová predstierala, že si to nevšimla, a dala prednosť pozdravu hlave Litvy,” informovalo britské vydanie Daily Mail.
A redaktor oddelenia politiky BBC Nicholas Watt oznámil, že jeden z jeho kolegov údajne počul Merkelovej slová o tom, že „Británia musí trochu trpieť v rokovaniach o brexite”.
Či už to bolo akokoľvek, niekoľko hodín potom The Telegraph uviedol, že “Mayovej dni na poste premiérky sú spočítané”. Údajne majú novinári “v rukách dokument, ktorý svedčí o tom, že konzervatívna strana sa naozaj rozhodla zmeniť lídra a zvažuje, ktorý z politikov, ktorých má k dispozícii, je pre túto rolu najvhodnejší”.
“Nová železná lady” sa z nej nestala, Mayová sa bude musieť rekvalifikovať na post dôchodkyne,” zhrnul The Telegraph.
Kandidátov na post predsedu Toryov (a samozrejme aj premiéra krajiny) je až 27. Na čele zoznamu je bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson, hlásateľ a zastánca „tvrdého brexitu”, čo znamená, že Británia by odmietla fungovať na princípe “štyroch slobôd” a opustila by colnú úniu. Podľa názoru politických bookmakerov je Johnson obľúbeným favoritom, ale je považovaný za nepravdepodobného nástupcu. Práve preto, že “favoriti nikdy nevyhrávajú”.
Minister životného prostredia Michael Gove, bývalý Johnsonov spojenec, ktorý v súčasnosti zostáva v Mayovej vláde, je považovaný za “uchádzača číslo dva”.
 
Príspevok The Telegraph: “Železná Lady“ sa nevydarila. Nad Mayovej kariérou sa láme palica? zobrazený najskôr Hlavné správy.