Londýn 6. februára 2016 (HSP/thetimes.co.uk,thesun.co.uk/Foto:TASR/AP-Roger Allen)

Britský The Sunday Times  a The Sun zverejnil nelichotivé informácie o britských ozbrojených silách. Podľa britských denníkov by dnes mala britská armáda problémy s ochranou britského územia

Podľa informácii zverejnených v článku britské lode nie sú schopné dlhšie operovať v teplých vodách. Poukázali na to problémy britských torpédoborcov a lodí v Perzskom zálive, ktorým sa prehrievali motory a museli byť stiahnuté z dlhšie trvajúcich bojových operácii.

Princ Charles z Walesu vyznamenal britských vojakov, ktorí cvičili príslušníkov irackých ozbrojených síl a hliadkovali v uliciach BasryPrinc Charles z Walesu vyznamenal britských vojakov, ktorí cvičili príslušníkov irackých ozbrojených síl a hliadkovali v uliciach Basry

Problémy sú aj s obrnenými transportérmi Ajax, ktoré sa stali súčasťou britských ozbrojených síl v poslednom období. Ajaxy sú príliš ťažké, aby sa dali transportovať letecky a trpia radom vážnych nedostatkov. Vysvetlenie britských predstaviteľov ozbrojených síl, že Ajaxy je možné rozložiť, transportovať oddelene a skladať na mieste výsadku označili The Sunday Times a The Sun za minimálne neokonomické, pretože sa zvýši finančné zaťaženie nasadenia transportných lietadiel.

Podľa britského kontraadmirála Chrisa Parryho najnovšie britské eskadrové mínonosky majú veľmi hlučné motory, takže ich ruské ponorky odhalia už na vzdialenosť 160 km. Kvôli mínonoskám v zostave flotily tak dokážu ruské ponorky bez problémov odhadnúť pomerne presne, kde sa flotila britských lodí nachádza.

Takisto 54 bezpilotnikov, ktorých výroba stála 1,2 miliardy libier nemá stále britská armáda k dispozícii, dôvodom sú viaceré technické nedostatky, ktoré sa momentálne odstraňujú.

Odborníci britského ministerstva obrany sa samozrejme proti informáciam, ktoré zverejnili The Sun a Sunday Times ohradili.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.