Londýn 7. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)

Pred niekoľkými mesiacmi zverejnený Nanny State Index uviedol (čo prebrali aj niektoré britské médiá), že Česká republika je na poslednom mieste z krajín EÚ v pestovaní zdravého životného štýlu. To sa však nepozdávalo tvorcovi komentáru pre britský týždenník The Spectator, ktorý svojimi argumentami vyvrátil toto tvrdenie
Ilustračné foto

“Prekvapilo ma, keď som minulý týždeň čítal, že Česi sú nielen najmenej zdravými ľuďmi v EÚ, ale aj najmenej zdravými ľuďmi na svete. A ešte viac ma ohromilo, že najzdravšia krajina na svete nie je nikto iný ako Afganistan, s Eritreou, Malawi a Somálskom v prvej desiatke,” uviedol Christopher Snowdon.
Hľadal preto zdroj tejto informácie, ktorou bola organizácia Clinic Compare. Tá vychádzala pri svojom hodnotení z toho, že “obyvatelia krajín s vysokou mierou konzumácie alkoholu, fajčenia a obezity sú chorí a krajiny s nízkou mierou konzumácie alkoholu, fajčenia a obezity majú zdravých obyvateľov”, ale žiadne ďalšie kritériá už neboli použité.
“Toto je teória medicínskeho životného štýlu. Neberú na vedomie hlad a choroby. Nepozerajú na násilie a podvýživu. Ak ľudia nedodržiavajú tri princípy západného puritánstva ˝verejného zdravia˝, sú nezdraví per se,” vyjadril sa Snowdon. Tými tromi princípmi sú nepiť alkohol, nefajčiť a nebyť obézny.
Snowdon podotýka, že “alkohol je v Afganistane zakázaný, veľmi málo žien fajčí a ľudia sú príliš chudobní na to, aby boli tuční”. Podľa neho teda pri zostavovaní rebríčka najzdravších krajín použili úplne chybné podklady.
A k svojej protiargumentácii prikladá aj fakty: “Predpokladaná dĺžka života v Afganistane je v súčasnosti 61 rokov. V Českej republike je 79 rokov. Miera úmrtnosti dospelých v Afganistane je 260 z 1000 ľudí. V Českej republike je to 84 z 1000 ľudí. Detská úmrtnosť v Afganistane je 6,6%. V Českej republike je to 0,3 percenta.”
Takže “za žiadnych rozumných kritérií nie je Česká republika najmenej zdravou krajinou v EÚ, nieto ešte na svete”. Dôveryhodnejší výskum (s rozumnejšími kritériami) preňho je ten od IgeaHub, ktorý Českú republiku umiestnil ako 30. najzdravšiu krajinu na svete (Spojené kráľovstvo je na 23. mieste a Slovensko žiaľ na 46. mieste). Pri zohľadnení priemernej dĺžky života ako jediného kritéria je Česko na 35. mieste. Čiže skôr na tých horných priečkach.