Jeruzalem 22. mája 2018 (HSP/Foto:PrintScreen)
 
Agenti amerických tajných služieb hľadávajú stopy údajného zasahovania „ruského agresora“ do prezidentských volieb v USA už nielen na vlastnom území, ale aj v zahraničí. Napríklad, dostali sa do Izraela, kde vykonali niekoľko výsluchov.

Uviedli to The New York Times, ktoré vysvetľujú, že americkí agenti zavítali do Jeruzalemu v rámci vyšetrovania, ktoré riadi osobitný prokurátor Robert Mueller, a aj tam hľadajú dôkazy o možnom zásahu Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. The New York Times uviedli, že príslušníci FBI pracujú v súčinnosti s izraelskou políciou. Vypočúvali zamestnancov izraelskej spoločnosti Psy-Group, ktorí sa zaoberali tvorbou verejnej mienky prostredníctvom sociálnych sietí. Dokonca zaistili počítače spoločnosti – „na kontrolu“…
Podľa The New York Times existujú podozrenia, že bola spoločnosť Psy-Group zapojená do volebnej kampane Donalda Trumpa a získala 2 milióny dolárov za svoje služby.
Izraelské média v tejto súvislosti pripomenuli, že v marci tohto roku vypukol škandál v súvislosti s aktivitami britskej analytickej spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá dokázala zhromaždiť osobné údaje desiatok miliónov používateľov Facebooku (podľa tých istých The New York Times, bolo ich viac ako 50 miliónov) a vytvoriť algoritmus na analýzu politických preferencií voličov.
Podľa The New York Times, to umožnilo, napríklad, prezentovať používateľom „primeranú“ politickú reklamu a ovplyvniť ich výber. Prednedávnom sa vo viacerých publikáciách uvádzalo, že Cambridge Analytica mohla spolupracovať s ústredím Donalda Trumpa v predvečer prezidentských volieb v USA. Britské médiá oznámili, že spoločnosť Cambridge Analytica využívala služby bývalého britského a izraelského bezpečnostného personálu.
Eugen Rusnák
 
Príspevok The New York Times: Agenti FBI vykonávajú výsluchy v Izraeli v rámci vyšetrovania “ruského zasahovania do amerických volieb” zobrazený najskôr Hlavné správy.