Washington 13. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Rusko a Spojené štáty americké súťažia prostredníctvom svojich diplomatov na Blízkom východe o trhy pre svoje vojenskopriemyselné komplexy, píše časopis The National. Podľa spravodajcu daného časopisu by toto súperenie mohlo ešte viac destabilizovať región a mohlo by byť pre všetkých, najmä pre Moskvu, veľmi nákladné

Ilustračné foto

V pretekoch v zbrojení, vedenými Spojenými štátmi a Ruskom, v Perzskom zálive a Turecku došlo tento týždeň k obratu. Obe krajiny sa totiž v dôsledku zrušenia zmluvy INF uchýlili k diplomacii zbraní a začali v danom regióne pretekať v predaji zbraní, píše The National.
Podľa spravodajcu časopisu sa v dôsledku tejto politiky vyhliadky na riešenie regionálnych konfliktov stali nejasnými, pričom pravdepodobnosť ďalšej destabilizácie Blízkeho východu sa naopak zvýšila.
Návšteva ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova v Saudskej Arábii sa v rámci jeho turné dotkla aj zbrojenia. Predtým sa totiž objavili informácie o tom, že má Rijád v pláne zaobstarať si ruský systém protivzdušnej obrany S400, ak Spojené štáty zablokujú predaj systému THAAD, uvádza sa v článku.
THAAD je dvakrát drahší ako S400, čo znamená, že je ruský komplex pre danú krajinu vhodnou alternatívou. Podľa autora článku je teda nepravdepodobné, že by Saudská Arábia s nákupom váhala, ak by americký Kongres pozastavil predaj systému THAAD.

Moskva podľa časopisu rozhodne nie je proti záujmu Saudskej Arábie o alternatívny trh zbraní. Zároveň však budú preteky v zbrojení medzi Spojenými štátmi a Ruskom veľmi nákladné, a to najmä pre Rusko.
V článku sa tiež píše, že vysoko postavení úradníci administratívy amerického prezidenta navštívili pred regionálnym turné amerického ministra zahraničia Mika Pompea Turecko a Libanon. Ich cieľom bolo poskytnúť niekoľko signálov ohľadom priorít Washingtonu, vrátane jeho stratégie ohľadom dodávok zbraní na Blízky východ, pokračuje autor článku.
Podľa neho je teraz hlavným cieľom USA aj naďalej konkurovať Rusku vo vývoze zbraní, zadržiavať Irán a tiež dať jasne najavo Turecku, že jeho konanie v Sýrii a vzťahy s Ruskom nezostanú bez dôsledkov.

The National ďalej informuje o tom, že námestník ministra zahraničia USA pre záležitosti Blízkeho východu, David Satterfi Elda, varoval Libanon, aby bral vážne snahy USA pripraviť hnutie Hizballáh o zdroj príjmov.
Podľa autora článku sa však Satterfi Elda nestretol s libanonským prezidentom Michelom Aounom, čo znovu poukázalo na napätie medzi Washingtonom a libanonskými úradmi, ktoré podľa neho udržiavajú tesné vzťahy s Hizballáhom.
Spojené štáty pozorne sledujú činy Aouna a najmä potom jeho blížiacej sa návšteve Moskvy. Nie však preto, že je Libanon dôležitým strategickým prínosom v ruskoamerickom súperení, ale preto, že Aoun plánuje rokovať o Iráne a Sýrii.
A Moskva má záujem stať sa hlavným dodávateľom zbraní pre libanonské ozbrojené sily miesto Spojených štátov, stojí v článku.
 

Príspevok The National: Moskva a Washington vedú na Blízkom východe “diplomaciu zbraní” zobrazený najskôr Hlavné správy.