Moskva 30. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Jim MacMillan)

Bezdôvodné obvinenia na adresu Kremľa z rozputávania všemožných kríz zvyšuje pravdepodobnosť rusko-americkej vojny, domnieva sa komentátor časopisu The Nation, historik a politológ Stephen Cohen
Ilustračné foto

V rétorike Washingtonu stále častejšie znejú “úplne pochybné myšlienky”, podľa ktorých vojna s Ruskom je nevyhnutná. Pričom čím viac je takých tvrdení, tým vyššie je riziko vzniku vojny, uvádza Cohen.

Americký politicko-mediálny establishment, podľa slov politológa, vysvetľuje nutnosť zvýšiť napätie medzi Moskvou a Washingtonom krízou na Ukrajine, nečakaným zvolením Donalda Trumpa, použitím chemických zbraní v Sýrii a kybernetickými útokmi po celom svete, za ktorými údajne stoji Rusko.

“Tieto myšlienky všetky dohromady a každá jednotlivo zvyšujú militarizáciu novej studenej vojny a vyvolávajú rusofóbne analytické hodnotenia u amerického politicko-mediálneho establishmentu, ktorý nevylučuje možnosť reálne vojny”, zdôrazňuje sa v článku.

Pritom tieto obvinenia ešte neboli podopreté reálnymi dôkazmi, uvádza Cohen. Okrem toho, americké médiá už nepôsobia ako filter, ktorý nedovolí tým, ktorí sa riadia politickými motívmi, ovplyvňovať prijatie reálnych rozhodnutí.

“Namiesto toho same (médiá) rozširujú a propagujú také myšlienky”, zdôrazňuje Cohen.

V protiruskej rétorike Washingtonu nie sú ani fakty, ani logika, taká stereotypná politika kedysi hrala dôležitú úlohu v rozpútavaní vojen medzi veľkými mocnosťami. Nie je vylúčené, že sa to isté deje v rusko-amerických vzťahoch teraz, píše Nation.
Iba niektorí členovia kongresu, Trumpovej administratívy a médií sa vyjadrujú proti podobnému podnecovaniu a štvavým vojnovým tvrdeniam. “A provokácie pribúdajú”, dochádza k záveru Cohen.