Washington 23. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

Americký týždenník The Nation uviedol, že Donald Trump už v prvý rok svojho vládnutia zaznamenal pozoruhodný, ale dosť nebezpečný rekord: americké vojenské armády operovali v 149 krajinách sveta! To sa nepodarilo ani Obamovi…
Na snímke prezident USA Donald Trump

The Nation /Národ/ je najstarší nepretržite publikovaný týždenník v Spojených štátoch a najčastejšie čítaný týždenný časopis politických a kultúrnych správ, názorov a analýz. Bol založený ešte v r. 1865. V súčasnosti ho vydáva The Nation Company so sídlom v  New York City. Je jedným z najpopulárnejších v Spojených štátoch.
Týždenník cituje veliteľa amerických špeciálnych operačných síl generála Raymonda Thomasa, ktorý prízvukuje: „Pracujeme a bojujeme v každom kúte sveta…“ Uvádza taktiež, že elitné americké jednotky „navy seals” a „zelené barety” v tomto roku  operovali v 149 krajinách a prízvukuje, že je to cca 75% všetkých štátov na tejto planéte! Pomaly nezostane krajina, kde nepôsobia americkí vojaci… The Nation pripomenul, že vlani v priebehu pôsobenia bývalého šéfa Bieleho domu Baracka Obamu, americkí vojaci operovali „iba“  v 138 štátoch…
„Väčšina Američanov by bola prekvapená, keby vedela, že americké špeciálne operačné sily  boli zapojené do diania v troch štvrtinách krajín na planéte,“ podčiarkol riaditeľ projektu vyzbrojovania a bezpečnosti Centra pre medzinárodnú politiku William Hartung. „Prakticky  alebo absolútne nič sa nevie o tom, čím sa zaoberajú v týchto krajinách a či ich aktivity prispievajú k zlepšeniu bezpečnosti alebo skôr vyvolávajú ďalšie napätie a konflikty,“ cituje The Nation známeho experta.
Pripomína, že nový americký prezident Donald Trump kritizoval dedičstvo Baracka Obamu vo všetkých oblastiach. „Ale napriek tomu, kým ide o zvláštne operačné sily, Trumpova vláda pokračuje v štýlu predošlého prezidenta, dokonca zdvihla latku vyššie. Napríklad, šéf Bieleho domu poskytol vojenským veliteľom väčšie právomoci a možnosti realizovať bojové operácie  v „kvazi vojenských zónach” v Jemenu a Somálsku. Odborníci odhadujú, že v priebehu prvých šiestich mesiacov Trumpovej administratívy, elitné jednotky uskutočňovali v týchto krajinách päťnásobne väčší počet protiteroristických operácií, ako v rovnakom období za vládnutia Obamu,“ zdôrazňuje The Nation.
„Armáda tvrdí, že tieto jednotky sú veľmi potrebné pre podporu spojencov a priateľov. Ich cieľom je vyriešiť situáciu v krajinách a regiónoch, ktoré sú najviac zraniteľné voči terorizmu.  Medzi nimi sú Afganistan, Sýria, Irak, Jemen, Somálsko, Líbya a ďalšie štáty. Sily špeciálnych operácií sú taktiež prítomné v 33 európskych krajinách. „Okrem Ruska a Bieloruska, uskutočňujeme cvičenia takmer vo všetkých krajinách Európy na dvojstrannom základe alebo v rámci rôznych medzinárodných akcií,“ cituje The Nation zástupcu velenia špeciálnych síl USA v Európe majora Michaela Wisemana.
Eugen Rusnák