Washington 24. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)
 

Poradca a zárovdň amerického prezidenta Jared Kushner si údajne vytvoril nadštandardné vzťahy so saudským korunným princom a mohol mu vyzradiť prísne tajné informácie o jeho nepriateľoch, tvrdí portál The Intercept. Podľa autorov článku Kushnerovi chýbali nutné diplomatické skúsenosti a stal sa terčom kritiky ostatných členov administratívy.

Na snímke hlavný poradca Bieleho domu a zať amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner

Pred tým než prišiel o bezpečnostnú previerku pre prísne tajné dokumenty, mal Jared Kushner prístup k posledným správam spravodajskej komunity, ktoré boli určené pre prezidenta.
Tieto dokumenty mali zahŕňať aj mená členov saudskej kráľovskej rodiny, ktorí boli nespokojní s tým, že Mohamed bin Salmán (známy tiež ako MBS), syn súčasného kráľa, zbavil svojho bratranca Mohameda bin Nájifa nástupníctva, tvrdí sa v článku The Intercept. V októbri minulého roku Kushner neplánovane navštívil Rijád, kde niekoľko dní jednal s Mohamedom bin Salmánom neskoro do noci.
MBS údajne oznámil svojim dôverníkom, že mu Kushner priniesol mená osôb, ktoré mu nie sú oddané. Týždeň po tejto schôdzke, 4. novembra, korunný princ zahájil rozsiahlu „protikorupčnú kampaň”, ako ju nazval, a uväznil desiatky členov kráľovskej rodiny do hotela Ritz-Carlton v Rijáde, vrátane tých osôb, ktoré mali byť na zmieňovanom zozname americkej rozviedky. Najmenej jeden z nich bol údajne mučený.
Nemenovaný zdroj v americkej vláde pre The Intercept však povedal, že si MBS mohol historku s Kushnerom vymyslieť, aby vzbudil dojem medzi svojimi stúpencami a odporcami, že ho Američania podporujú. MBS sa mal údajne chváliť korunnému princovi Spojených arabských emirátov Mohammedovi bin Zayedovi, že má Kushnera „vo vrecku”, uviedol zdroj, na ktorý sa odvoláva The Intercept.
Trump vtedy na svojom Twitteri výrazne podporil protikorupčný zásah MBS.
Vysokopostavení úradníci v americkej administratíve boli údajne už dlhšiu dobu znepokojení z toho, ako Kushner zvládal citlivé otázky zahraničnej politiky bez potrebných diplomatických skúseností. Tiež sa obávali toho, že ho zahraniční lídri môžu ovplyvňovať kvôli podnikaniu jeho rodiny. Rodina Kushnerov vlastní rozsiahle nehnuteľnostné impérium a zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller údajne vyšetruje Kushnerove obchodné styky.
S politikou Jareda Kushnera bola údajne nespokojná veľká časť Trumpovej administratívy, obzvlášť kvôli tomu, že ich vo svojom jednaní obchádzal.
„Kto je teda minister zahraničia?”, rozčúlil sa údajne vtedajší šéf americkej diplomacie Rex Tillerson, píše The Washington Post.
Keď v lete minulého roku Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty vyhlásili blokádu Kataru, Tillerson sa snažil vystúpiť ako prostredník. Jeho pokusy však boli rýchlo zastavené Trumpom a Kushnerom, aj napriek tomu, že Spojené štáty majú v Katare dôležitú vojenskú základňu.
Kushner podporil blokádu mesiac po tom, čo katarský minister financií odmietol investovať do nehnuteľnosti na Piatej avenue 666 v New Yorku, ktorú Kushnerova firma kúpila za značne nadhodnotenú cenu pred finančnou krízou v roku 2007.
„Pokiaľ administratíva ohrozila americké jednotky v Katari, aby ochránila Kushnerove finančné záujmy, tak je to dôkaz, že Biely dom vyžaduje zásadné zmeny,” povedal demokratický senátor Chris Murphy.
Medzitým Donald Trump srdečne privítal návštevu MBS vo Washingtone a v utorok prehlásil, že vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou „nikdy neboli lepšie”.
 

Príspevok The Intercept: Saudský korunný princ sa chválil, že má Trumpovho zaťa “vo vrecku” zobrazený najskôr Hlavné správy.