Londýn, 10. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

Britský denník The Independent zverejnil správu, ktorá šokovala britskú verejnosť: vyše 20 percent zamestnancov britského parlamentu vlani bolo vystavených sexuálnym útokom a až 39 percent zamestnancov má problémy kvôli šikanovaniu a sexuálnemu prenasledovaniu.
Na snímke poslanci britského parlamentu

The Independent získal text správy, ktorá mala byť prezentovaná v britskom parlamente: novinári vďaka „svojim chodníčkom“ túto správu dostali do rúk ešte pred jej zverejnením v parlamente. Britský denník uvádza, že v prieskume, na základe ktorého bola vypracovaná daná správa, sa zúčastnilo 1377 zamestnancov parlamentu.
Z prieskumu vyplýva, že ženy pracujúce vo Westminsteri sú dvojnásobne častejšie vystavené sexuálnym útokom ako muži. Mnohé z nich sa priznali, že ich nielen obchytkávali, ale aj pravidelne znásilňovali. Oznámiť tieto skutky sa báli, pretože sa obávali, že ich vyhodia zo zamestnania. Báli sa, že údajní násilníci – poslanci alebo vysoko postavení zamestnanci parlamentu sa im pomstia.
Britské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že vlani 1. novembra sa vzdal svojej funkcie britský minister obrany Michael Fallon, ktorého obvinili zo sexuálnych útokov. O niekoľko dní neskôr z parlamentu z podobných dôvodov musel odísť poslanec Labouristickej strany Kelvin Hopkins. 27-ročná zamestnankyňa parlamentu Ava Etemadzadehová vypovedala, že 76-ročný politik ju obťažoval, keď jej na mobilný telefón posielal rôzne „neetické správy“…
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.