Londýn 12. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/UNICEF-Mackenzie Knowles-Coursin)
 

Rusko v poslednej dobe aktívne usilovalo o svoj vplyv na africkom kontinente, čo zaskočilo západné krajiny. Píše o tom britský denník The Guardian.

Ilustračné foto

Odborníci sa domnievajú, že Moskva v roku 2018 začala rokovať aktívnejšie. Na jar tento kontinent navštívil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Tiež je známe, že do Stredoafrickej republiky (SAR) bolo vyslaných celkovo 175 ruských inštruktorov a na územie boli zdarma dodané zbrane a technika.
„Ruská vláda a SAR dávno oficiálne spolupracujú. Ale, úprimne povedané, nikto by neuveril tomu, keby vlani niekto povedal, že potom, čo sa tak stane, tam tak skoro bude toľko Rusov,” oznámil denníku The Guardian pracovník jednej z medzinárodných organizácií.
Podľa ďalšieho odborníka sa ukázalo, že Západ nie je pripravený na rokovanie Moskvy a ďalších afrických krajín. Analytici poukazujú na stretnutie Lavrova a jeho kolegu z Eritreji, ktoré prebehlo na konci augusta. Vtedy bolo oznámené, že strany vedú rokovania o vytvorení logistického centra v jednom z eritrejských prístavov a dohodli sa na sľubných projektoch týkajúcich sa ťažby surovín. Odborníci sa tak domnievajú, že by Rusko mohlo získať prístup k Červenému moru.
„To, čo vidíme, je návrat Ruska, ktoré sa snaží nájsť si nejakú medzeru, kde bude schopné konkurovať. A tou medzerou sú zbrane,” domnieva sa Paul Stronski, vedúci vedecký pracovník Carnegieho fondu za medzinárodný mier. Stronski uviedol, že oblasť dodávok spotrebného tovaru už obsadila Čína, preto Moskva musí získať podporu krajín kontinentu s pomocou zbraní a zrušenia dlhov.
 

Príspevok The Guardian: Posilnenie Ruska v Afrike zaskočilo Západ zobrazený najskôr Hlavné správy.