Londýn 19. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Alexei Nikolsky, Kremlin/AP)

Britský novinár a politológ Sean Walker vo svojom článku v The Guardian uviedol, že hlavným poslaním Vladimíra Putina bolo vrátenie postavenia superveľmoci Ruskej federácie po páde Sovietskeho zväzu, naplnenie celej ruskej verejnosti novou vitalitou a vytvorenie národnej jednoty.
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Vo svojom článku pripomenul, že navštívil Rusko po prvýkrát v januári 2000, iba niekoľko týždňov po tom, ako bol Vladimír Putin vymenovaný za prezidenta krajiny v súvislosti s rezignáciou Borisa Jeľcina. Sean Walker prezradil, že plánuje navštíviť Rusko aj počas futbalového Svetového pohára, ktorý sa bude konať v lete.
Podľa neho hlavným poslaním Vladimíra Putina bolo navrátenie Ruskej federácii postavenia superveľmoci po páde Sovietskeho zväzu. „Videl som dôsledky kolapsu Sovietskeho zväzu počas mojej prvej výpravy do Ruska v roku 2000: biochemici sa stali taxikármi, trhy boli vo vlastníctve generálnych riaditeľov. Koncom roku 2003 som sa vrátil do Moskvy a bol som prekvapený. Mnohí z mojich priateľov žili oveľa aktívnejšie a boli oveľa viac nadšení, ako ľudia, ktorých stále stretávam v Londýne. Spravovali svoje vlastné spoločnosti, žili v manželstvách a mali minimálne dve deti, a čo je najdôležitejšie, ešte nemali ani tridsať rokov. Život v Moskve bol turbulentný, nepredvídateľný a veľmi zaujímavý,“ spomína novinár.
Podľa britského novinára a politológa, hlavným cieľom Vladimíra Putina bolo naplnenie ruského národa novou vitalitou a vytvorenie národnej jednoty. „Počas svojho prvého desaťročia u moci postačovalo postupné zlepšenie ekonomiky, aby uspokojilo požiadavky mnohých Rusov. Počas nasledujúcich siedmych rokov ruský prezident napomohol svojej krajine znovu získať svoj predchádzajúci vplyv na medzinárodnej scéne, čím jej vrátil štatút  superveľmoci,“ zdôrazňuje Sean Walker vo svojom článku vo The Guardian.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.