Londýn 18. augusta 2018 (HSP/polipuzzle.ru/srspol.sk/Foto: pixabay)
 
Britské noviny The Financial Times poukazujú na chyby sankčnej politiky USA, ktorá prináša protikladné výsledky namiesto tých očakávaných. Opatrenia Washingtonu ničia jeho partnerov.

Ilustračné foto

Najskôr USA navýšili clá na dovoz ocele a hliníka z Turecka do 50 % a 20 %. Zavedené boli aj obmedzenia na dolárové účty ministrov, zodpovedných za uväznenie amerického pastora A. Bransona, podozrivého z pokusu o štátny prevrat v Ankare v roku 2016.
The Financial Times píšu, že tieto sankcie USA zasadili rozkol nielen medzi Washingtonom a Ankarou, ale i medzi Amerikou a Európskou úniou. Všetko toto je jasný príklad protikladného efektu od zavedených hospodárskych opatrení.
List tiež poukazuje na to, že sankcie umožňujú zatlačiť na štát bez použitia silových metód. Takúto zbraň však treba koordinovať so spojencami a používať ich rozumne. Navyše Biely dom má náchylnosť k svojvôli.
Napríklad, USA jednostranne odstúpili od dohody o atómovom programe Iránu, na čo nemali právo bez odsúhlasenia si tohto kroku s partnermi. Potom bol nasadený sankčný proces voči Teheránu. Takým spôsobom sa Washington vyhol prácnemu, no adekvátnemu diplomatickému procesu. Sankcie sa zavádzajú na zvýšenie „osobnej váhy“, a nie na splnenie určitých úloh.
Autor zdôrazňuje, že opatrenia proti Turecku destabilizujú trhy, prejavia sa nielen na ekonomike toto štátu, ale aj iných. Konkrétne, utrpia európski bankári a rozvojové štáty. Ankara je okrem toho kľúčovým partnerom NATO na Blízkom východe. USA riskujú, že sa zbavia pretláčania svojich záujmov v regióne. Navyše Štáty môžu popohnať iné krajiny na upevnenie vzťahov s Ruskom a Čínou.
Výsledky takejto politiky sú už očividné: hospodársky tlak na Rusko spôsobil vznik vlastného platobného systému MIR. Opatrenia USA nútia na pokusy odstúpiť od značného vplyvu doláru na ekonomiku, čím sa približuje krach globálneho finančného systému, zavedenéo Washingtonom.
Sankcie treba nasadzovať s rozumom, uzatvára The Financial Times.
 
Príspevok The Financial Times: „Sankcie treba nasadzovať s rozumom“. Európski bankári poukázali na „trápenia“ kvôli politike USA zobrazený najskôr Hlavné správy.