Bangkok 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)

Thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón sa dnes oficiálne ujal trónu ako kráľ Ráma X. po svojom zosnulom a veľmi uctievanom otcovi, ktorý vládol krajine 70 rokov.

Na snímke thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón Na snímke thajský korunný princ Mahá Vatčirálongkón

Informovali o tom všetky televízne stanice v krajine. Kráľ prijal vo Veľkom paláci v Bangkoku na audiencii najvyšších ústavných činiteľov a regenta, informovala tlačová agentúra DPA. Vatčirálongkón je desiatym kráľom v 234-ročnej dynastii Chakri, ktorá sa začala kráľom Ramom I. v roku 1782.

Jeho otec Pchúmipchón Adundét zomrel 13. októbra vo veku 88 rokov. Bol najdlhšie vládnucim monarchom sveta. V Thajsku – krajine zažívajúcej na politickej scéne časté turbulencie – panoval 70 rokov a pôsobil ako zjednocujúca vnútroštátna sila.

Vatičirálongkóna, svoje druhé dieťa a jediného syna, vymenoval za svojho následníka v roku 1972. Nový kráľ má 64 rokov.

Thajsko má v súčasnosti vojenskú vládu, ktorá je dôsledkom vojenského prevratu z mája 2014. Vládnuci vojenský režim prisľúbil, že v roku 2017 sa uskutočnia všeobecné voľby. Niektoré rozhodnutia vojenskej vlády však naďalej vzbudzujú obavy: podľa novej ústavy totiž o novom premiérovi bude hlasovať juntou vymenovaný Senát.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.