Bangkok 11. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Thian)

Thajská vojenská junta dnes odmietla podmienečnú ponuku hlavnej moslimskej separatistickej skupiny, ktorá bojuje na juhu krajiny, na začatie formálnych mierových rozhovorov.

Skupina Barisan Revolusi Nasional (BRN) v pondelok vyhlásila, že je ochotná začať formálne vyjednávanie ohľadom niekoľko desaťročí trvajúceho povstania, ak vláda v Bangkoku splní určité podmienky.

Ilustračné foto

Medzi požiadavkami je i sprostredkovanie neutrálnou treťou stranou a účasť medzinárodných pozorovateľov na rozhovoroch, informuje agentúra Reuters.

Thajský premiér Prajut Čan-o-Ča však túto ponuku odmietol a vyhlásil, že mierové rokovania sú internou záležitosťou, ktorá si nevyžaduje medzinárodné sprostredkovanie alebo účasť pozorovateľov.

Povstanie v prevažne moslimských provinciách Jala, Pattani a Narathivat na juhu krajiny, kde žije množstvo obyvateľov malajského etnika, si od svojej eskalácie v roku 2004 vyžiadalo viac než 6500 životov.

Premiér dodal, že mierový dialóg bude pokračovať v Malajzii s inou skupinou Mara Pattani, hoci podľa miestnych expertov frakcia väčšinou exilových vzbúrencov nedisponuje žiadnou reálnou mocou.

Provincie Jala, Pattani a Narathivat boli v minulosti súčasťou nezávislého malajského moslimského sultanátu, v roku 1909 však boli anektované Thajskom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.