Bangkok 22. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)
 
Polícia v thajskej metropole Bangkok zablokovala v utorok prodemokratický pochod aktivistov, ktorí protestovali proti vojenskej vláde a vyzývali na voľby už tento rok. Vojenská vláda totiž v utorok oslavuje už štvrtý rok pri moci, píše agentúra AP.

Ilustračné foto

Približne 3200 policajtov bolo nasadených na to, aby zakročili proti 200 demonštrantom, ktorí sa vydali na pochod od Univerzity Tchammasát v Bangkoku až po sídlo tamojšej vlády. Podľa doterajších informácií nebol nikto zatknutý.
Okrem policajných kordónov a bezpečnostných barikád prehradzujúcich ulice sťažoval aktivistom ich protesty aj tropický lejak.
Junta (vojenská vláda) najprv prisľúbila, že zostane pri moci iba rok, aby po vyše desaťročí politických konfliktov zmierila čoraz viac názorovo rozdelenú krajinu, avšak neskôr najmenej štyrikrát odložila termín volieb s odôvodnením, že ešte nedokončila svoje reformy.
Najnovšie boli voľby odložené z novembra 2018 na február 2019 alebo dokonca na neskôr, čo od začiatku roka vyvoláva bezprecedentné protesty.
Junta od prevzatia moci zakázala politické zhromaždenia viac ako štyroch ľudí, čo vyústilo do zatýkania civilistov, ktorých následne zadržiavala vo vojenskej väzbe, a zmrazila aj činnosť politických strán.
 
Príspevok Thajská polícia zablokovala prodemokratické protesty zobrazený najskôr Hlavné správy.