Bangkok 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:flickr)
 
Thajská junta zrušila pred parlamentnými voľbami, plánovanými na 24. februára 2019, zákaz politických aktivít, ktorý bol v platnosti uplynulé viac ako štyri roky. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v utorok zverejnila v oficiálnom thajskom kráľovskom vestníku Royal Gazette

Ilustračné foto

Thajská junta zaviedla zmienený zákaz vzťahujúci sa na všetky politické aktivity krátko po tom, ako sa v máji 2014 ujala moci, keď zosadila vládu vtedajšej premiérky Jinglak Šinavatrovej. Odvolávala sa na potrebu zavedenia poriadku po mesiacoch pouličných protestov proti Šinavatrovej demokraticky zvolenej vláde, pripomenula agentúra Reuters.
Zákaz junta zmiernila už v septembri, keď politickým stranám umožnila, aby prijímali nových členov a volili si svojich lídrov. Obmedzenie však ponechala pre predvolebnú kampaň i pouličné zhromaždenia, informuje agentúra AFP.
“Občania a politické strany sa budú môcť v období pred voľbami zúčastňovať na politických aktivitách v súlade s ústavou,” uvádza sa v utorkovom vyhlásení junty, podľa ktorého však polícia musí byť o takýchto zhromaždeniach vopred informovaná.
 
Príspevok Thajská junta zrušila pred voľbami zákaz politických aktivít zobrazený najskôr Hlavné správy.