Texas 4. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

Obhajcovia potratov zúria

Podľa nového zákona, kliniky a nemocnice vykonávajúce potraty v Texase, musia dať na kremáciu alebo pochovať ostatky potratených detí (pri umelých potratoch). Obhajcovia potratov sú však rozhorčení.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Emily Horne, vrchná právna zástupkyňa organizácie Right to Life (Právo na život) v Texase sa vyjadrila, že zástancovia potratov „nechcú pripustiť, že ide o ľudský život.“

Tento zákon, navrhnutý v júli bol otvorený k verejnej diskusii a prispôsobený pre väčšiu zrozumiteľnosť. Začne platiť 19. decembra. Zavedený Komisiou pre zdravotné a humánne služby (HHSC), zakazuje nemocniciam, klinikám a iným zariadeniam, ktoré vykonávajú potraty odhodiť pozostatky potratených detí do skládky odpadov.

Hovorkyňa katolíckeho guvernéra Grega Abbotta objasňuje,“Guvernér Abbott verí, že s ľudskými a plodovými pozostatkami sa nemá zaobchádzať ako s medicínskym odpadom a navrhnuté právne zmeny potvrdia hodnotu a dôstojnosť každého života.

Hovorkyňa HHSC Carrie Williams poznamenala, „Aj keď metódy opísané v novom zákone môžu navýšiť náklady, tieto náklady budú pokryté financiami, ktoré sa v súčasnosti používajú na pokrytie disponovania, transportu, skladovania, spaľovania, dezinfekcie alebo odstraňovania na skládku odpadov. Toto uzákonenie neplatí pre ženy, ktoré mali spontánne potraty alebo umelé potraty doma.

Avšak potratoví aktivisti sú rozzúrení zdôrazňujúc, že nariadenie „je zacielené“ na vykonávateľov potratov a existuje „pre nijaký iný dôvod ako znemožniť prístup k bezpečnému a legálnemu potratu v Texase.“ Potratová organizácia NARAL vysvetľuje, „Je to také zjavné, že ich cieľom je zrušenie prístupu k potratom.

Zákon v Texase zakazuje potraty po 20 týždňoch s výnimkou „dôvodu zdravia matky“ a v prípade, že dieťa je ťažko postihnuté.

Viktória Dandárová