Luxemburg 6. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Darko Vojinovic)

Európska únia zakázala uskutočňovať “testy homosexuality” na žiadateľoch o azyl varujúc, že ​​procesy sú nespoľahlivé a zároveň porušujú základné ľudské práva
Ilustračné foto

Uvedené testy sa niekedy používajú pri žiadostiach o azyl, keď dotyčná osoba tvrdí, že utiekla z krajiny kvôli prenasledovaniu a ide o jednu zo 72 krajín na svete, kde je homosexualita nezákonná.
Ako informuje The Independent, podľa rozsudku Európskeho súdneho dvora sa v členských štátoch EÚ nemôžu použiť psychologické hodnotenia, pretože predstavujú “zásah do práva človeka na rešpektovanie jeho súkromného života”. Testy, zvyčajne založené na správe psychológov, by teda nemali byť “nevyhnutné” na určenie, či osoba hovorí pravdu o svojej sexualite a či je ich spoľahlivosť “v najlepšom prípade len obmedzená”.
Rozsudok prišiel po tom, čo nigérijský muž, identifikovaný len ako “F”, požiadal maďarskú vládu o azyl s tým, že bude prenasledovaný, ak sa vráti do Nigérie. Tam sa homosexualita trestá smrťou, ukameňovaním ale až do 14 rokov väzenia v závislosti od lokality. Maďarské úrady však odmietli žiadosť nigérijského muža na základe správy psychológov, ktorá nemohla potvrdiť jeho sexuálnu orientáciu, aj keď sa nenašli žiadne skutočné protirečenia.
Maďarské úrady použili testy osobnosti, okrem iného muž mal kresliť osobu v daždi. Použitý bol Szondiho test a aj Rorschachov test s interpretáciou atramentových škvŕn, na základe čoho sa analyzujú stopy o osobnostných charakteristikách a emočnom fungovaní.
Európsky súd uviedol, že aj keď “niektoré formy znaleckých posudkov sa môžu ukázať ako užitočné”, v azylových prípadoch nesmú zasahovať do základného práva osoby na súkromný život.
Už v roku 2014 súd rozhodoval o podobnom prípade troch mužov, ktorí požiadali o azyl v Holandsku, a vtedy vyhlásil, že určenie sexuality utečenca musí byť v súlade s ich právom na súkromný a rodinný život.