Teroristický útok na koncerte v Manchestri: Hlásia 22 mŕtvych a desiatky zranených

MANCHESTER 23. mája (WebNoviny.sk) – Britská polícia potvrdila, že výbuch pred koncertnou halou v Manchestri, kde vystupovala americká speváčka Ariana Grande, si v pondelok večer vyžiadal najmenej 22 mŕtvych, medzi ktorými sú aj deti. Za výbuchom, ktorý nastal vo vstupnej časti haly, stojí podľa polície osamotený samovražedný útočník.

VÝBUCH NASTAL OKOLO 22:30
Nálož bola zostrojená podomácky; podľa prvotných správ mala obsahovať klince. Pri výbuchu utrpelo zranenia ďalších približne 60 osôb. Polícia prípad vyšetruje ako “teroristický čin”. Bezprostredne nebolo jasné, či je medzi 22 obeťami útoku zahrnutý aj podozrivý atentátnik. Preveruje sa aj to, či mal nejakých komplicov.

“Tento incident sa stal mimo dejiska, na verejnom priestranstve. Naše myšlienky a modlitby smerujú k obetiam,” uviedol manažment haly v centre Manchestra.

K výbuchu došlo okolo 22.30 h miestneho času (23.30 h SELČ). Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí sa zúčastnilo na koncerte – podľa rôznych zdrojov kapacita haly dosahuje 18 000 až 21 000 osôb. Explózia nastala na konci koncertu.

VYPUKLA PANIKA
Medzi účastníkmi koncertu vypukla po explózii panika a snažili sa čo najrýchlejšie ujsť. Niektorí z nich boli pritom údajne zrazení na zem v tlačenici.

Polícia v blízkosti haly nasadila ozbrojených a maskovaných príslušníkov, uzavrela okolité ulice a podľa spravodajského serveru BBC tiež v blízkom parku zlikvidovala kontrolovaným výbuchom šatstvo považované za podozrivý predmet. Priľahlá železničná stanica Manchester Victoria bola z bezpečnostných dôvodov uzavretá.

V prípade potvrdenia terajšieho predpokladu pôjde podľa BBC o najhoršie teroristické násilie v Británii od útokov na londýnske dopravné prostriedky zo 7. júla 2005, keď samovražední útočníci zabili celkove 52 ľudí.

KRÍZOVÝ ŠTÁB COBRA
Britská premiérka Theresa Mayová udalosť označila za “otrasný teroristický útok” a prerušila predvolebnú kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia začiatkom júna.

“Všetky naše myšlienky patria obetiam a rodinám tých, ktorí boli zasiahnutí,” uviedla Mayová vo svojom vyhlásení. Vláda v Londýne sa podľa nej snaží zistiť “úplné podrobnosti o tom, čo polícia pokladá za hrozný teroristický útok”.

Podľa BBC v utorok britská vláda v súvislosti s incidentom v Manchestri zvolá svoj krízový štáb Cobra, ktorému bude predsedať Mayová. Na vyšetrovaní sa zúčastňuje 400 policajtov.

Video

zdroj: webnoviny.sk

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)