Rabat 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/2M)
 
V marockom meste Marrákeš zatkli troch podozrivých v prípade vrážd dvoch škandinávskych turistiek, ktoré sa stali v pohorí Vysoký Atlas. Informoval o tom zdroj z prostredia vyšetrovania, na ktorý sa vo štvrtok odvolala agentúra AFP

Na snímke z 18. decembra 2018 forenzný tím na mieste, kde našli telá dvoch škandinávskych turistiek pri dedine Imlíl v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku

Polícia už v utorok 18. decembra zatkla v Marrákeši jedného podozrivého a po troch ďalších podozrivých na úteku začala pátrať. Ich totožnosť polícia poznala.
Z vrážd 24-ročnej Dánky Louisy Vesteragerovej Jespersenovej a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska sú podozriví islamisti.
Telá zavraždených žien sa našli v pondelok v odľahlej, izolovanej oblasti v pohorí Vysoký Atlas desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl. Táto oblasť je populárna medzi turistami.
Podľa miestnych médií prvý, v utorok zadržaný mal väzby na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Prokuratúra v hlavnom meste Rabat vo vyhlásení zverejnenom v stredu uviedla, že tento prvý zadržaný muž bol členom teroristickej skupiny, ktorú však vtedy nemenovala.
Obe zavraždené ženy študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať.
Maroko – obľúbenú turistickú destináciu, kde sú útoky na cudzincov mimoriadne zriedkavé – tieto zločiny šokovali.
Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok povedal, že brutálne vraždy možno pokladať za “politicky motivované, a teda za teroristický čin”, hoci zatiaľ sa k nim neprihlásila žiadna skupina.
“Stále existujú temné sily, ktoré chcú bojovať proti našim hodnotám,” uviedol Rasmussen a dodal: “Nesmieme ustúpiť.” Spomenul aj video, ktoré sa nachádza na sociálnych sieťach.
Marocké úrady a dánska polícia sa snažia overiť videozáznam, ktorý údajne zachytáva vraždu jednej zo žien, povedal Rasmussen.
Nórska premiérka Erna Solbergová v hlavnom meste Oslo podľa agentúry DPA vyhlásila, že to bol “surový a nezmyselný útok, ktorý odsudzujeme”.
Marocké úrady už skôr informovali, že telá nájdené neďaleko dediny Imlíl, v blízkosti najvyššieho štítu v severnej Afrike Džabal Túbkál (4167 metrov), mali rezné rany na krku.
 
Príspevok “Teroristický čin”: V Marrákeši zatkli troch podozrivých v prípade vrážd škandinávskych turistiek zobrazený najskôr Hlavné správy.