Aleppo 20. apríl 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Thiqa News via AP)

Očití svedkovia bombového útoku na konvoj utečencov pri Aleppe, ktorý zabil desiatky detí, uviedli, že bojovníci lákali ľudí von z vozidiel na občerstvenie tesne pred výbuchom a takisto im bránili v úteku

Na snímke z videa zverejnenom Thiqa News Agency autobusy na evakuačnom stanovisku, kde výbuch zničil niekoľko autobusov v oblasti Rašidín kontrolovanej povstalcami pri sýrskom meste Aleppo 15. apríla 2017.

Obrovská explózia, ktorá zasiahla niekoľko autobusov plných ľudí, ktorí opúšťali militantné mestá a dediny mimo Aleppa minulú sobotu, zabila viac ako 100 ľudí vrátane desiatok detí.

Po útoku získala Vanessa Beeleyová z webových stránok 21. Century Wire výpovede z prvej ruky od tých, ktorí útok prežili. Ľudia jej povedali, že militanti robili všetko preto, aby zvýšili počet obetí. Exkluzívne videá, ktoré poskytla spoločnosti RT, odhalili incident.

“Tesne pred výbuchom sa ku kontrolnému stanovisku militantov pristavilo podivné auto. Povedali, že prinášajú občerstvenie,” povedal vodič autobusu, ktorý bol v konvoji.

“Potom vystúpili z auta a začali kričať: Kto má deti? Kto má deti?”

Vodič povedal, že militanti s istotou vedeli, že deti “dlho nevideli sušienky a lupienky”, keďže boli obliehaní. “Ľudia boli v autobusoch uviaznutí 48 hodín, pretože ich rebeli nechceli pustiť,” poznamenal. Istá svedkyňa povedala, že ona a ďalší evakuovaní boli držaní v autobusoch “ako väzni”, dodávajúc, že ​​im bolo dovolené vystúpiť a natiahnuť sa 10 minút pred výbuchom.

Mnoho ľudí, vrátane detí, opustilo autobusy a priblížilo sa k autu, keď výbuch zasiahol konvoj.

Jeden z evakuovaných povedal, že militanti “hádzali zemiakové lupienky na miesto budúceho výbuchu. Jeden z teroristov povedal, že to je jedlo pre neveriacich.”

Vodič dodal, že “na mieste boli Ahrar Ash-Sham a Jabhat al-Nusra (Al-Nusra Front) a niektoré frakcie slobodnej sýrskej armády [FSA].”

Podľa iného svedka “bojovníci Ahrar Ash-Sham nezakryli svoje tváre, zatiaľ čo Jabhat al-Nusra vždy nosil masky. Boli vidieť iba ich oči.”

Medzi teroristami bolo veľa cudzincov – “Uzbekovia, Turci, Saudi a Kataríni. Dalo sa to predpokladať na základe ich vzhľad a jazyka,” dodal ďalší evakuovaný.

“Keď došlo k explózii, ľudia sa rozutekali do lesa, ale militanti ich obkľúčili a nútili ísť späť do autobusov,” povedal vodič autobusu.

Evakuovaná žena: “Ozbrojenci nám povedali, že teroristi z inej skupiny ničia naše autobusy a že musíme utiecť ku kríkom … ale potom povedali, že kríky sú zamínované a že sme v pasci.”

Ďalšia žena povedala Beeleyovej, že ešte pred explóziou boli na mieste z nejakých dôvodov prítomné štyri turecké ambulancie. Po výbuchu začali sanitky prevážať mŕtvych a zranených na neznáme miesto.

“Nevieme, kde sú deti. Sú preč. Neexistujú žiadne telá. Hľadali sme ich, ale bez výsledku,” povedal jeden z svedkov.

Mnohí príbuzní nezvestných stále nevedia o mieste ich pobytu, uviedli ďalší svedkovia. Niektorí ľudia povedali Beeleyovej, že kontroverzné Biele prilby sa nachádzali na mieste výbuchu, kde zachraňovali militantov Al-Nusra a Ahrar al-Sham, ale o zranených civilistov sa nezaujímali.

Beeleyová, ktorá dôsledne pokrývala sýrsku vojnu, natočila aj svedectvá o úniku z rebelských oblastí. Evakuisti nastúpili do autobusov v piatok v Aleppo v rašidínskej štvrti, ale výjazd vozidiel nebol povolený takmer tri dni.

Medzinárodné organizácie už odsúdili útok na humanitárny konvoj. “Musíme čerpať z tohto nielen hnevu, ale aj obnoveného odhodlania pomôcť všetkým nevinným deťom v celej Sýrii,” povedal výkonný riaditeľ UNICEF Anthony Lake.

Avšak Beeleyová povedala pre RT, že nie všetci zo Západe nasledujú príklad OSN v odhaľovaní útoku. “Práve sme boli svedkami jedného z najhorlivejších zločinov nášho života, a napriek tomu neexistuje žiadne medzinárodné odsúdenie zo strany vlád, mimovládnych organizácií, médií,” povedala.

Naopak médiá sa pokúšajú “ututlať tento úplne odporný” incident, v ktorom podľa informácií Beeleyovej prišlo o život 116 detí.