Washington 21. februára 2017 (HSP/BB/Foto:Pixabay)

Džihádista z teroristickej skupiny Islamský štát zajatý kurdskými silami ukázal len veľmi mierne výčitky svedomia po tom, čo pripustil, že znásilnil viac ako 200 žien, odhaľuje Reuters

Ilustračné foto

“Mladí muži to potrebujú,” povedal údajný sériový násilník, ktorého možno identifikovať ako 21-ročného Ammara Husajna. “Je to normálne.”

Reuters získala prístup k džihádistom cez kurdské tajné služby. Správa agentúra, ktorá pripúšťa, že nemožno nezávisle overiť Husajnove tvrdenie, hlási, že terorista “povedal, že jemu a ostatným teroristom dal miestny veliteľ ISIS zelené svetlo pre znásilnenia toľkých jezídskych žien, koľko len chceli.”

“Husajn povedal, že sa presúvali od domu k domu v niekoľkých irackých mestách a znásilňovali ženy zo sekty jezídov a iných menšín v čase, keď ISIS získavali viac a viac území od irackých bezpečnostných síl,” dodáva Reuters. “Kurdskí bezpečnostní činitelia tvrdia, že majú dôkazy o Husajnovom znásilňovaní a zabíjaní, ale nevedia presné počty.”

Odhalenie prichádza v rovnaký deň, keď Human Rights Watch (HRW) poukazuje na niektoré z prvých prípadov zneužívania sunnitských žien v rukách ISIS, vrátane ľubovoľného zatýkania, znásilňovania, mučenia a nútenia svadby s členmi teroristickej skupiny.

ISIS zverstvá voči ženám sú primárne zamerané na príslušníkov menšinových skupín na Strednom Východe, a to jezídov a kresťanov.

Skupiny za ľudské práva, svedkovia, obete a zahraniční a Irackí predstavitelia rozsiahlo dokumentovali brutalitu džihádistickej skupiny na ženách a dievčatách z komunity jezídov vrátane predávania žien do sexuálneho otroctva.

HRW teraz ukazuje, že aj sunnitské ženy a dievčatá boli obeťami brutality ISIS, ktorá je tiež sunnitská skupina. Správy organizácie:

Bojovníci z islamského štátu (tiež známi ako ISIS) ľubovoľne zadržiavajú, zle ošetrujú, mučia a znásilňujú sunnitskoarabské ženy a dievčatá v oblastiach pod ich kontrolou v Iraku.

Hoci boli zdokumentované početné prípady násilia voči ženám v oblastiach pod kontrolou ISIS, jedná sa o prvé prípady proti sunnitským ženám v Iraku, ktoré bola organizácia Human Rights Watch schopná doložiť.

“O sexuálnom zneužívaní sunnitskoarabských žien, ktoré žijú pod vládou ISIS, je známe len málo,” poznamenal Lama Fakih, zástupca riaditeľa HRW Strednom východe. “Dúfame, že medzinárodné spoločenstvo a miestne orgány budú robiť všetko, čo môžu, aby poskytli obetiam podporu, ktorú potrebujú.”

Reuters pripomína, že sériový ISIS násilník opisuje sám seba ako obeť. Svoje zločiny prisudzuje “utrpeniu, zničeným domovom a chudobe v jeho rodnom Mosule”, kde v USA podporovaní irackí vojaci a ich spojenci zahájili útok proti ISIS.

“Nemal som peniaze. Nikto mi nepovedal, že je to zlé. Nikde som nenašiel prácu. Mal som priateľov, ale nikoho, kto by mi dal radu,” povedal Husajn, ktorý tiež tvrdil, že popravil asi 500 ľudí od svojho vstupu do ISIS v roku 2013.

“Zastrelili sme každého, koho sme mali zastreliť, a popravili sme každého, kto musel byť popravený,” vyhlásil terorista, ktorý je v zajatí irackých Kurdov od októbra.